Shkencë – Molekulë

E Shtunë, 25 Tetor 2014
Leave a comment

coverNë atë që duket si lëvizje pa shkak kundër mbijetesës, në kafshë, disa qeliza janë të destinuar të vdesin nga nxitja e një programi biologjik të njohur si apoptozë. Kjo sjell të kuptuarit e evolucionit të një molekule kyçe e quajtur “caspase-8”, nismëtare në vdekjen e qelizave, që është identifikuar për herë të parë tek njerëzit.

Studimi u botua në revistën Molecular Biology and Evolution. Duke kryer analiza më të hollësishme të proteinave Casp8, shkencëtarët zbuluan se aktiviteti Casp8 është  shumë më i herëshëm, dhe është ruajtur gjatë gjithë evolucionit.

Pas kësaj, shkencëtarët ishin në gjendje ta zëvendësonin proteinën Casp8 tek gjitarët, duke shkaktuar të njëjtat rrugë vdekjeje qelizore.

Mënyra e vdekjes së qelizave dhe kush e shkakton atë është me rëndësi thelbësore për evolucionin e kafshëve – vdekja e qelizave ndodh për të eliminuar qelizat e panevojshme, jo-funksionale, të sëmura, ose të rrezikshme.  Në gjitarë (njerëz), qeliza të tilla  janë të ndryshme, duke sugjeruar se komunikimi qelizë-qelizë është i nevojshëm për këtë fenomen jetik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

October 2014
M T W T F S S
« Sep   Nov »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031