Psikologji: Vota

E Mërkurë, 05 Nëntor 2014
Leave a comment

voteDita e zgjedhjeve është e vështirë për shumë kandidatë. Por nuk është e lehtë edhe për mbështetësit e tyre.

Një studim nga Universiteti Uashington në St Louis, tregon se fituesit mezi mësohen me fitoren, ndërsa humbësit reduktojnë lumturinë e tyre – dhe rrisin pikëllimin për veten.

Efekti i trishtimit zgjat rreth një javë, por humbësit përfundimisht e marrin veten.

Një nga gjetjet kryesore është se dhimbja e humbjes së zgjedhjeve presidenciale 2012 mbizotëroi  gëzimin e fitores.

Kjo asimetri është në përputhje me studimet e mëparëshme mbi lumturinë – gjërat e këqija kanë tendencë për të lënduar më shumë sesa zgjat lumturia e gjërave të mira.

Humbja ndikon të menduarit, preferencat, dhe sjelljen, me pasoja të konsiderueshme, sidomos kur njerëzit përjetojnë humbje partiake.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

November 2014
M T W T F S S
« Oct   Dec »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930