Studim; Qumështi

E Enjte, 27 Nëntor 2014
Leave a comment

milkFëmijët kanë nevojë për qumësht –  mënyrë shumë efektive për të luftuar dehidratimin më mirë se pijet sportive ose vetë uji – qumështi është burim i proteinave të cilësisës së lartë, karbohidrate, kalcium dhe elektrolite.

Qumështi zëvendëson natriumin e humbur nëpërmjet djersës, dhe ndihmon trupin të ruajë më mirë lëngjet. Gjithashtu, qumështi siguron proteina të nevojshme për zhvillimin e muskujve, gjë që nuk është gjetur në pije të tjera.

Studimi përfshiu 8 deri 10-vjeçarë dhe u financua nga shoqata e fermerëve të Kanadasë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

November 2014
M T W T F S S
« Oct   Dec »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930