Mjekësi – Dhimbja

E Diel, 30 Nëntor 2014
1 comment

PAINDhimbja është problem i madh. Ndërsa vazhdon të mbetet një nevojë e paplotësuar mjekësore, dhimbja shkakton vuajtje dhe kosto. Trajtimet aktuale janë problematike për shkak të efekteve anësore të patolerueshme, ulin cilësinë e jetës dhe nuk shuajnë dhimbjen.

Qasjet më të suksesshme farmakologjike për trajtimin e dhimbjeve kronike mbështeten në disa “rrugët”: qarqet që përfshijnë kanale opioid, adrenergjik, dhe kalcium (seri ndërveprimesh midis komponentëve të nivelit molekular që çojnë në dhimbje).

Ndërsa Adenosina ishte treguar e mundshme për të luftuar dhimbjet, studiuesit ende nuk e kanë përcaktuar plotësisht këtë rrugë sepse sjell shumë efekte anësore.

Por shkencëtarët në qendrën mjekësore universitare në  Saint Louis, Misouri kanë parë se provat klinike të avancuara me  agjentë anti-pezmatues dhe anti-kancer  tregojnë shenja të sigurisë përsa i përket efekteve anësore – dhe besojnë se një ilaç kundër dhimbjes, çfardo dhimbje,  është i mundshëm, shpejt.

One response to “Mjekësi – Dhimbja”

  1. Neby says:

    Edhe bio medicina ndihmon kunder dhimbjeve, si psh Akupunktura/ schröpfe-gotat te mbushura me flaken etj. Varet se nga cila dhimbje personi vuan. Nese nje person merret me sport, shkone ne fitnes rregullisht, ai shume me pak do te kete dhimbje, se sa ai i cili nuk bene fare sport.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

November 2014
M T W T F S S
« Oct   Dec »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930