Pse Koha nuk kthehet?

E Diel, 04 Janar 2015
Leave a comment

Time Koha ecën, vazhdimisht, vetëm përpara.. ajo ndalon që çdo gjë të ndodhë njëherësh. Por si e bën këtë? Çfarë mekanizmi e drejton Kohën përpara?

Një studim i publikuar në revistën Physical Review Letters, paraqet idenë që nxjerrë në pah një mënyrë të ndryshme për të parë se si Koha manifestohet.

Perceptimi i Kohës mbështetet në hipotezën, se çdo sistem fillon në gjendje të ulët entropie dhe pastaj, i nxitur nga termodinamika, entropia rritet. Kështu, e kaluara është entropi e ulët dhe e ardhmja është entropi e lartë.

Shembuj të rritjes së entropisë janë, p.sh., mbushja e një dhome me gaz ose shkrirja e një cope akulli, ku entropia ose çrregullimi është i pakthyeshëm

Supozohet se Shpërthimi i Madh (Big Bang) e filloi Universin në një gjendje me entropi të ulët – gjatë epokave, ndërsa Universi u zgjerua dhe u ftoh, entropia u rrit. Prandaj, Koha është e lidhur thelbësisht me shkallën e entropisë në Gjithësinë a Universin tonë.

Universi është një strukturë kompleksiteti i të cilit është në rritje, zgjerim (yje, galaktika). Edhe perceptimi i Kohës është rezultat i ligjit që përcakton një rritje të pakthyeshme të kompleksitetit.

Hapi tjetër është kërkimi i dëshmive vëzhgimore kozmologjike – një ekip shkencëtarësh është duke punuar në këtë drejtim, pa e ditur nëse mund të arrijë ndonjë rezultat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

January 2015
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031