Skanimi i trurit parashikon të ardhmen

E Diel, 11 Janar 2015
Leave a comment

scnanSkanimet e trurit, siç janë ato me rezonancë Imazhesh magnetike funksionale MRIf, kanë çuar në zbulime rreth trurit të njeriut, por kanë pasur ndikime të kufizuara tek njerëzit në jetën e përditëshme.


Një studim i botuar në revistën Cell Press, nxjerr në pah se imazhet e trurit mund të ndihmojnë në parashikimin e sjelljeve të një individi në shëndet, mësime, kriminalitet. Skanimi MRIf ofron mundësi për personalizimin e praktikat arsimore dhe klinike.

Kjo ngre çështjet etike dhe shoqërore; p.sh., se  njohja e sjelljeve të ardhmshme mund të përdoret për të kufizuar ndihmën për individët me rrezik të lartë.

Në vend të identifikimit të individëve me pak ose më shumë gjasa për të patur sukses në një program arsimor, ky informacion mund të përdoret për nxitje të diferencuara.

Debati pritet të vazhdojë me pro e kundër, si në çdo lloj progresi, ku shkenca dhe teknologjia shpesh duhet të presin derisa shoqëria mbarë të arrijë të njëjtin stad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

January 2015
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031