Dijet dhe lumturia

E Mërkurë, 14 Janar 2015
Leave a comment

HAPPINESKafshët duken të lumtura, të paktën në sytë e njerëzve. Siç shkroi Wilt Witman në ‘Song of Myself’: Unë mund të jetoj me kafshët,/ Sa të qeta, e të lumtura janë/ Asnjë prej tyre e trishtueshme.

Shumë njerëz nuk janë të lumtur për çfarë dijnë ose për çfarë nuk dijnë. Injoranca është lumturi vetëm për sa kohë është injorancë; sapo njeriu mëson se është injorant ai pushtohet nga dëshira për të mos mbetur i tillë.

Dëshira për të mësuar, kur kupton se nuk di, është e parezistueshme –  ka qenë tundimi original i njeriut. Por është dëshirë, siç thotë Shekspiri, që vetë-ushqehet, e pamundur të shuhet etja për dije, sa më shumë di aq më shumë kërkon të dish.

Por a janë të lumtur njerëzit sot me dijet që kanë, pa dëshiruar më? Apo sëmundja e dijeve të lehta, të lëkundëshme, është epidemike?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

January 2015
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031