Leximi i papiruseve

E Enjte, 22 Janar 2015
Leave a comment

scrollQindra papiruse të mbuluar rreth 2000 vjet më parë nga shpërthimi i malit Vesuv më në fund do të mund të lexohen, në sajë të një teknike të re.

Metoda me reze X mund të përdoret për të deshifruar papiruset e gjetur në qytetin e lashtë të Herkulaneum, pa pasur nevojë të shpështillen. Nëse metoda e re jep rezultat, ajo mund të përdoret për të zbuluar sekretet e një prej bibliotekave të pashfrytëzuara nga periudha e antikitetit, thuhet në studimin në Nature Communication

Qyteti romak i Pompeit dhe qyteti i pasur bregdetar i Herkuleanit u shuan kur mali Vesuv shpërtheu në vitin 79, duke vrarë mijëra njerëz dhe mbuluar qytetet me hi dhe lavë.

Në 1750, punëtorët zbuluan një bibliotekë në një vilë që tani njihet si Vila e Papyrit – ajo përmban rreth 2000 papiruse të shkruara të mbështjella që janë djegur nga nxehtësia vullkanike dhe nuk mund të shpështillen. Historianët kanë provuar shumë mënyra për leximin e tyre.

Papiruset e pakta që mund të shpështillen dhe deshifrohen, tregojnë se biblioteka ishte e mbushur kryesisht me shkrime mbi filozofinë epikuriane – një shkollë mendimi që ndër të tjera mësonte se qëllimi i jetës është lumturia, pa dhimbje dhe pa shqetësime – dhe ishte pjesë e koleksionit të një shkrimtari të quajtur Filodemus. Shumica e asaj që dihet nga epikureanizmi vjen nga këto papiruse.

Deri më tani, shkencëtarët kanë analizuar gjashtë papiruse që i ishin dhënë Napoleon Bonapartit si dhuratë dhe që ruhen në Institutin Francez në Paris.

Shumica e njerëzve besojnë se nën Vilën e Papyrit ka një bibliotekë tjetër të mbuluar. Në botën romake, shumica e bibliotekave mbanin libra greqisht në një seksion dhe latinisht në një tjetër.

Arkeologët kanë një ide se ku mund të jetë biblioteka Latine, por deri tani nuk kanë gjetur asnjë gjurmë të teksteve latinisht, pjesërisht sepse gazrat helmues që dalin nga toka e bëjnë të vështirë gërmimin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

January 2015
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031