Shiu acid

E Mërkurë, 04 Shkurt 2015
Leave a comment

ButterlochGjatë zhdukjes masive më të keqe në historinë e Tokës, shiu acid  ra si lëng limoni, thonë kërkimet e fundit, botuar në revistën Geology.

Zhdukja, rreth 250 milion vjet më parë, ishte vdekja më ekstreme në historinë e Tokës. Katastrofa vrau më shumë se 95 për qind të specieve.

Studiuesit zbuluan se raportet e acidit vanillik, gjetur në shkëmbinj, tregojnë se niveli i aciditetit të tokës mund të ketë qenë i afërt me atë të uthullës ose lëngut të limonit.

Niveli i aciditetit lë të kuptohet se përpara ndodhën shpërthimet vullkanike, duke çliruan gazra që çuan në nxitjen intensive të shiut acid. Kjo shkaktoi zhdukjen e bimëve në tokë, uri e vdekje.

Me zbulimet e reja, shkencëtarët e shohin këtë ngjarje si një skenë krimi me shenja kimike të armës për vrasje, shiut acid.

Studiuesit morën mostrat e shkëmbinjve në grykën Butterloch, në Itali. Ata hetuan fosile detare që ishin gati 252 milionë vjet të vjetra, të mbetura në faqen e shkëmbinjve pranë fshatit Vigo Meano në Alpet e Italisë veriore. Këta shkëmbinj kanë shfaqur koleksionin më të ndryshëm të përbërjeve organike të asaj periudhe.

Gjetjet sugjerojnë gjithashtu se acidifikimi i tokës ka ndodhur jo njëherësh, por me pulse të përsëritura të shiut acid.

Hapi i ardhshëm do të jetë kryerja e studimeve të ngjashëm në shkëmbinj nga e gjithë bota për të konfirmuar shkallën globale të aciditetit pas shkatërrimit. Por gjetja e shkëmbinjëve të tjerë të ruajtur mirë organikisht mund të jetë një sfidë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

February 2015
M T W T F S S
« Jan   Mar »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728