Sa kohë qëndron në Facebook?

E Shtunë, 07 Shkurt 2015
Leave a comment

facebookPjesëmarrja në rrjetet sociale online mund të ketë efekt të dëmshëm duke ulur vetëkontrollin mes disave, thuhet në revistën Consumer Research.

Eshtë thëne se përdorimi i rrjeteve sociale në internet ka efekt pozitiv në shtimin e vetë-respektit, por kjo rrit edhe ndjenjat e vetë-vlerësimit me pasoja të dëmshme në sjellje.

Rrjetet sociale Online kanë ndikim themelor në shoqëri. Vetëm Facebook ka mbi një miliardë përdorues aktiv.

Përdorimi i këtij rrjeti lidhet me indeksin e lartë të masës së trupit, të ngrënit, dhe shtimit të shpenzimeve.

Duke pasur parasysh se vetë-kontrolli është i rëndësishëm për mirëqënien personale, ky efekt delikat mund të ketë ndikim të gjerë, veçanërisht për ata, të cilët e kanë bërë përdorimin e rrjeteve sociale si pjesë normale të jetës së tyre të përditshme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

February 2015
M T W T F S S
« Jan   Mar »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728