Shkencë: Lidhje mes qelizave

E Mërkurë, 18 Shkurt 2015
Leave a comment

CELLSi marrëdhëniet njerëzore – rrugë me dy kalime – edhe me qelizat, numri i tyre në trup, rreth 100 trilionë – duhen të paktën dy partnerë që të ndodhë lidhja (fusioni).

Një artikull në revistën biologjike Cell thotë se, studiuesit kanë zbuluar se ndërsa një qelizë sulmon, qeliza tjetër pranuese luan rolin e saj nëpërmjet një proteine të rëndësishme strukturore që i përgjigjet presionit mbi membranën qelizore. Studimi hedh dritë mbi një proces të rëndësishëm për formimin a rigjenerimin e muskujve, si dhe fekondimin, dhe sistemin imunitar

Është ditur se në procesin e lidhjes së qelizave, njëra sulmon, por nuk dihej se si vepronte qeliza tjetër. Studimi thotë se qeliza tjetër vihet në mbrojtje. Lidhja mes qelizave është vendimtare për ngjizje dhe zhvillim të organizmave të ndërlikuar, dhe mendohet të jetë një proces simetrik, ku dy qelizat kontribuojnë në mënyrë të barabartë.

Por mbetet shumë për të mësuar rreth këtij procesi. Shkencëtarët kanë plan të shqyrtojë se si presioni i njërës qelizë përcillet nga membrana brenda qelizës tjetër, si dhe në ç’mënyrë  proteinat në membranë lehtësojnë këtë ndërfusion.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

February 2015
M T W T F S S
« Jan   Mar »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728