Shkencë: Shko në dyqan me kokën lartë

E Mërkurë, 11 Mars 2015
1 comment

sellerKur shkon për të blerë, personi që shikon lart në raftin e një dyqani, ndikohet në vendimin e tij për të blerë. Sipas studimit në revistën Consumer Research, konsumatorët zgjedhin mallra të ndryshme kur shikojnë lart kundrejt poshtë.

Gjatë studimit, u vu re se konsumatorët që hidhnin vështrimin nga lartë poshtë në raft ishin më të prirur për të blerë mall me cilësi më të lartë.

Duke ditur se si duhet kërkuar (lartë ose poshtë), ndihmon bizneset për të manaxhuar vendosjen e prodhimeve të tyre në dyqan. Një mall i vendosur ulët në raft mund të vlerësohet për kosto, ose cilësi. Ndërsa, malli i vendosur lartë ka më shumë gjasa të vlerësohet për qëllimin e përgjithshëm që shërben. Konsumatorët i kushtojnë vëmendje aspekteve të ndryshme të mallit në varësi të këtij faktit.

Megjithatë, njerëzit mendojnë për mall më të mirë kur shikojnë lart, ndoshta sepse janë mësuar për t’i parë sendet nga distanca për të përftuar pamje më të plotë.

One response to “Shkencë: Shko në dyqan me kokën lartë”

  1. It is in point of fact a great and useful piece of information. I’m happy that you just shared this useful
    information with us. Please keep us up to
    date like this. Thank you for sharing.

    My site belly blasting forskolin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2015
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031