Shkencë: Muzika ndihmon kujtesën

E Diel, 15 Mars 2015
Leave a comment

musicEdhe pse dëgjimi i muzikës është i zakonshëm në të gjitha shoqëritë, përcaktuesit biologjikë janë kryesisht të panjohur. Sipas një studimi, muzika klasike zgjeron aktivitetin e gjeneve përgjegjës për mësimin, kujtesën dhe parandalimin e dëmtimit të neuroneve.

Shkencëtarët në Universitetin e Helsinkit, vunë re gjatë studimit se një grup gjenesh SNCA, i njohur për rrezikun e sëmundjes Parkinsonit ndikohet nga të dëgjuarit muzikë. SNCA është i njohur edhe si ndikues i të kënduarit tek zogjtë.

Efektet pozitive u ndjenë vetëm tek pjesëmarrësit që dëgjonin shpesh muzikë, çka sugjeron rëndësinë përvojës dhe terapisë muzikore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2015
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031