Mosha dhe ndryshimet në tru

E Diel, 12 Prill 2015
Leave a comment

brainNdërsa njeriu moshohet, edhe përbërja fizike e trurit ndryshon. Këtu përfshihen ndryshime në përpunimin e materies gri, por edhe në lidhjet strukturore.

Neurologët kanë shfrytëzuar imazhe me rezonancë magnetike (MRI) për të matur këtë ndryshueshmëri.

Vitet e fundit, shkencëtarët kanë vërejtur se ndryshueshmëria në tru ndihmon aftësitë njohjëse, dhe sa më i madh ndryshimi, aq më mirë bëhet përpunimi i informacionit.

Megjithatë, lidhja mes ndryshueshmërisë dhe lidhjes strukturore të trurit nuk kuptohet mirë. Gjithashtu e panjohur është lidhja mes ndryshueshmërisë dhe performancës në detyra të tilla si kujtesa, arsyetimi, shpejtësia, fjalori, dhe njohuritë semantike.

Gjatë shqyrtimin të imazheve, neurologët vunë re se të moshuarit që kishin ndryshueshmërinë më të madhe në aktivitetin nervor dolën më mirë në testimin e aftësive të kujtesës.

Studimi është i rëndësishëm pasi shqyrton marrëdhëniet mes aktiviteve spontane të trurit dhe aftësive njohëse tek të moshuarit. Neurologët mendojnë se shtimi i ndryshueshmërisë në funksionin e trurit në disa rajone, mundëson përpunimin më të mirë të të dhënave, veçanërisht gjatë kujtesës dhe arsyetimit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

April 2015
M T W T F S S
« Mar   May »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930