Ç’duhet bërë për të qenë i lumtur?

E Premte, 15 Maj 2015
Leave a comment

happinessPër të qenë i lumtur, arsyet janë të shumta, që nga gjenet deri tek mirëqenia.

Njerëzit merren me art, ndjekin shfaqe dhe veprimtari të tjera kulturore për t’u ndjerë të lumtur e të shëndetshëm. Aktiviteti fizik, soditja e natyrës dhe vullnetarizmi lidhen me lumturinë; nuk dihet nëse është shkak apo pasojë (ndoshta njerëzit më të lumtur janë më të kulturuar dhe jo anasjelltas), por mesazhi është i qartë: lumturia nuk sjell dëm.

Kafshët (qen, mace, zogj) kanë aftësi (si miq të njerëzve) të largojnë ndjenjën e refuzimit. Dy të tretat e familjeve në perëndim kanë të paktën një kafshë shtëpiake.

Të menduarit pozitiv sjell lumturi. Njerëzit tregojnë rritje të ndjeshme të lumturisë kur mendojnë pozitivisht. Edhe njerëzit që japin para nxiten për lumturi. Ata që dalin vullnetarë jetojnë më gjatë. Ndërsa altruizmi lidhet me marrëdhëniet e forta: njerëzit më altruistë kanë gjithashtu më shumë gjasa të kenë martesa të lumtura.

Edhe kujtimet e gëzuara ose vendosja e kujtimeve të këqija në një dritë optimiste, ndihmojnë për ta bërë jetën të lumtur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2015
M T W T F S S
« Apr    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031