Mirë & Keq

E Enjte, 21 Maj 2015
Leave a comment

good and badPa marrë parasysh sa shumë përpiqesh për mirë, ka raste kur të tjerët tregohen të këqinj, edhe pa i bërë gjë. Askush nuk është pa të meta, por dikush do të kritikojë, do të dërgojë një email të vrazhdë, do të bërtasë në fytyrë, ose do të zemërojë në një mënyrë a tjetër.

Edhe pse tundohesh për hakmarrje, me kohë zemërimi largohet; një përgjigje e qetë, më mirë se një reagim i ashpër. Njeriu zakonisht urren tek tjetri atë që nuk dëshiron ta ketë vetë. Por kjo nuk do të thotë se tjetri është gabim. Qëllimi është vetë-njohja, dhe jo vetë-gjykimi.

Një përgjigje nuk është gjithmonë e nevojshme. Ndonjëherë strategjia më e mirë është ‘mos bëj gjë’.

Shumë vetë shqetësohen mbi karakterin, popullaritetin ose të ardhmen. Por një kritikë nuk përcakton personin. Jeta është e shkurtër për t’u shqetësuar se çfarë mendon tjetri për ty. Ka shumë punë për të bërë, vepra të mira për të kryer, dhe njerëz që i do – gjërat e papëlqyera shumë kanë marrë nga jeta – krijo përvoja të mrekullueshme për veten.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2015
M T W T F S S
« Apr    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031