All posts by alulushi

Mungesa të vitaminës D, zbulohen pasoja të reja

E Martë, 21 Korrik 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Prej kohësh, shkencëtarët e dijnë se mungesa e vitaminës D çon në sëmundje të kockave si rakitizmi. Por tani ata kanë gjetur edhe lidhjen midis nivelit të ulët të  vitaminës D dhe një numër sëmundjesh, përfshi kancerin. Trupi e njeriut krijon vitaminë D nëpërmjet kontaktit me rrezet e diellit,

Posted in Uncategorized

Shmangia e problemeve shëndetësore gjatë udhëtimit

E Martë, 14 Korrik 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Stina e verës është një periudhë kur njerëzit shkojnë për pushime nga një vend në tjetrin. Dhe shpesh ata shqetësohen nëse janë të mbrojtur nga mikrobet kur kryejnë udhëtime të gjata dhe u duhet të qëndrojnë për shumë orë në mjedise të mbyllura si në aeroplan, tren a autobus.

Posted in Uncategorized

Tajlenoli kundër dhimbjeve mund të dëmtojë mëlçinë

E Martë, 07 Korrik 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Tajlenoli (Tylenol) që përdoret shpesh kundër dhimbjeve mund të shkaktojë dëme të rënda të mëlçisë. Në këtë kuadër, agjencia e ushqimeve dhe barnave bën thirrje për një kujdes më të madh ndaj përdorimit të këtij ilaçi, por ende nuk ka dalë me një vendim përfundimtar.

Posted in Uncategorized

Mbipesha gjatë adoleshencës dhe kanceri në pankreas

E Martë, 07 Korrik 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shkencëtarët thonë se mbipesha trupore gjatë periudhës së adoleshencës lidhet me rrezikun e prekjes nga kanceri në pankreas në moshë të rritur.

Posted in Uncategorized

Barnat kundër tensionit, edhe ndaj goditjeve në zemër

E Martë, 23 Qershor 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Barnat për uljen e tensionit të gjakut mund të ndihmojnë jo vetëm pacientët që vuajnë nga tensioni lartë, por edhe ata që janë në rrezik për goditje në zemër a në tru. Pas shqyrtimit provave klinike në këtë fushë, shkencëtarët vunë re se personat e moshuar që ishin trajtuar me […]

Posted in Uncategorized

Trajtim i pagjumësisë kronike

E Martë, 23 Qershor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i AmerikësRreth 30 përqind e amerikanëve preken nga pagjumësia të paktën një here dhe gjithnjë e më shumë pancientë marrin ilaçe për t’i ndihmuar të flenë natën. Por studime të reja tregojnë se barnat përbëjnë vetëm zgjidhje të përkohëshme, në krahasim me terapinë me këshilla për të fjetur më mirë.

Posted in Uncategorized

Gratë, më në rrezik nga tymi i duhanit

E Martë, 16 Qershor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Gratë mund të jenë më në rrezik sesa burrat për t’u prekur në mushkëri si pasojë e tymit të duhanit. Studimi i cili morri në shqyrtim rreth 1 mijë duhanpirës me sëmundje në mushkëri, tregoi se grate janë më në rrezik të preken në mushkëri që në moshë të re […]

Posted in Uncategorized

Akupuntura e simuluar zbut dhimbjet kronike

E Martë, 16 Qershor 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sipas një studimi, akupuntura mund t’i zbusë simptomat e dhimbjeve kronike në  pjesën e poshtme të shtyllës kurrizore,  edhe nëse përfitimet prej saj janë kryesisht mendorë a psikologjikë. Gjatë studimit, një grup i pacientëve u trajtua me akupunturë  ndërsa grupi tjetër me akupunturë të simuluar gjatë së cilës gjilpëra nuk […]

Posted in Uncategorized

Seminar kulturor për 100 vjetorin e gazetës “Dielli”

E Hënë, 15 Qershor 2009
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Më 13 qershor në një nga mjediset e kolegjit Monroe në Nju Jork u zhvillua seminari mbi 100 vjetorin e botimit të numërit të parë të gazetës Dielli, që më pas do të bëhej organ i Federatës mbarë shqiptare të Amerikës, Vatra. Në seminar morën pjese edhe një grup studiuesish […]

Posted in Uncategorized

Pajisje e re dentare

E Martë, 09 Qershor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shumë prej atyre që vuajnë nga dhëmbët e kanë njohur edhe frikën e natyrshme  kur dentisti bëhet gati të zhbirojë dhëmbin e sëmurë, sepse qoftë edhe një prekje e lehtë e nervit mund të shkaktojë dhimbje të mëdha dhe me turjelë në gojë është e pamundur të flasësh për t’u […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2024
M T W T F S S
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930