All posts by alulushi

Trajtim të ngutshëm për goditjet e vogla në tru

E Martë, 09 Qershor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Goditjet e vogla në tru shkaktohen nga mbyllja mekanike e enëve të gjakut. Ato quhen ndryshe edhe TIA shkurt për Sulme Iskemike Kalimtare. Meqënëse këto sulme janë të lehta e kalimtare shpesh shikohen si të parëndësishme. Por sipas një studimi të kohëve të fundit, kryer nga shoqata amerikane kundër sëmundjeve […]

Posted in Uncategorized

Kimoterapi edhe për gratë e moshuara me kancer në gji

E Martë, 09 Qershor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i AmerikësMjekët shpesh nuk këshillojnë trajtimin me kimoterapi të kancerit të gjirit për pacientet e moshuara. Por një studim i ri tregon se gratë e moshuara mund t’a përballojnë trajtimin me kimoterapi njësoj si pacientet në moshë të re. 

Posted in Uncategorized

Të mirat e ecjes

E Martë, 02 Qershor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Për të patur një zemër të shëndetëshme, duhen luajtur këmbët, thuhet në një studim të kohëve të fundit.  Ecjet e gjata që ndihmojnë për djegjen e kalorive mund të përmirësojnë faktorët që ndikojnë në sëmundjet e zemrës. Madje ecje të tilla, sipas studimit, rekomandohen edhe për personat që sapo kanë […]

Posted in Uncategorized

Duhani dhe adoleshentët

E Martë, 02 Qershor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ligjet kundër shitjes së cigareve për fëmijët ose të rinjtë nën moshën e lejuar, kanë ndihmuar në uljen e numrin e atyre që pijnë duhan mes kësaj grupmoshe në Shtetet e Bashkuara. Sipas një studimi të ri, zbatimi i këtyre ligjeve kundër duhanit u përmirësua dukshëm nga midis viteve 1997 […]

Posted in Uncategorized

Provim që parashikon Alcajmerin

E Martë, 02 Qershor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një provim i thjeshtë prej 15 pikësh mund të ndihmojë  në parashikimin e rrezikut të Alcajmerit tek të moshuarit. Në bazë të këtij provimi, personat që marrin më pak pikë ndodhen në rrezik më të ulët për t’u prekur nga kjo sëmundje. Studimet tregojnë se terapia me barna kundër alcajmerit […]

Posted in Uncategorized

Vlerat e vaksinimit

E Martë, 26 Maj 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Në Shtetet e Bashkuara, gjithnjë e më shumë prindër nuk pranojnë t’i vaksinojnë fëmijët e tyre kundër sëmundjeve ngjitëse, por një studim i kohëve të fundit tregon se zonat e banimit ku prindërit kundërshtojnë vaksinimin janë më të pambrojtura nga shpërthimi i sëmundjeve infektive.

Posted in Uncategorized

Barnat statin edhe kundër goditjeve në tru

E Martë, 26 Maj 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Grupi i barnave Statin për uljen e kolesterinës mund të ndihmojë për uljen e rrezikut të goditjeve në tru. Gjatë një studimi, botuar në numrin e fundit të revistës mjekësore Lancet Neurologji,  shkencëtarët analizuan provat klinike tek pacientët që ishin trajtuar me barna Statin dhe vunë re se rreziku ndaj […]

Posted in Uncategorized

Ekspozita PentaKos ose 5 piktorë kosovarë në Uashington

E Shtunë, 23 Maj 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Në Uashington, u hap këto ditë një ekspozitë me punime të 5 piktorëve nga Kosova; Shyqri Nimani, Shaip Çitaku, Nexhmie Çerkezi, Enver Rakovica dhe Veli Blakçori. Ekspozita mban titullin Pentakos – Pesë nga Kosova, dhe megjithëse e përbashkët, ështe shprehje individualiteti në moshë, gjini, mendim e stil artistik i të […]

Posted in Uncategorized

Diabeti dhe kujtesa

E Martë, 19 Maj 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Studime rreth diabetit kanë lënë të kuptohet se niveli i lartë i sheqerit në gjak mund të shtojë gjasat për prekje nga dementja, ndërsa tani studimi i ri tregon se edhe niveli i ulët i sheqerit mund të sjellë të njëjtat pasoja. Mjekët morrën në shqyrtim mijëra pacientë me diabet […]

Posted in Uncategorized

Mishi i pjekur dhe kanceri në pankreas

E Martë, 19 Maj 2009
3 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ndërsa stina e verës po afron, njerëzit përgatiten për gatime duke përdorur zgarrën për të pjekur mishra të ndryshëm. Mishi i pjekur në zgarrë është i shijshëm, por kur piqet shumë ai mund të bëhet i rrezikshëm për shëndetin. Një studim i kryer nga shoqata amerikane e kërkimeve në fushën […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2024
M T W T F S S
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930