All posts by alulushi

Saktësia e informacioneve mjekësore në internet

E Martë, 21 Prill 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Gjithnjë e më shumë konsumatorë tani drejtohen në internet për informata mjekësore, por disa ekspertë shprehin shqetësim rreth pasaktësisë së disa faqeve eletronike që ata ndeshën gjatë kërkimeve në google. Sipas statistikave, më shumë se 80 përqind e amerikanëve tani e përdorin internetin për informacione mjekësore,

Posted in Uncategorized

Ajri i ndotur pengon zhvillimin e foshnjes në fetus

E Martë, 21 Prill 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri tregon se se ajri i ndotur mund të pengojë zhvillimin e foshnjeve në fetus. Shkencëtarët morrën në shqyrtim qindra mijëra fëmijë dhe vunë re se ata që ishin ndeshur me nivele të larta ajri të ndotur gjatë periudhës së zhvillimit në fetus, lindnin me peshë trupore […]

Posted in Uncategorized

Vaksina kundër kancerit në uter

E Martë, 14 Prill 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kërkime të reja tregojnë se dy viruse HPV përgjegjës për shumë prej kancereve në pjesen e poshtme te uterit, gjenden më shpesh mes grave të reja. Por tani që vajzat mund të mbrojnë veten nga këto viruse të rrezikshme me vaksinën Gardasil, disa ekspertë thonë se ato mund të presin […]

Posted in Uncategorized

Ushtrime fizike në shkallë të moderuar

E Martë, 14 Prill 2009
1 comment

Astrit Lulushi Zëri i Amerikës Ushrimet fizike në shkallë të moderuar ulin stresin, pakësojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës e të kancerit dhe madje shtojnë jetëgjatësinë. Por cila është shkalla e moderuar e këtyre ushtrimeve?Shkencëtarët pranë universitetit të San Diegos morrën në shqyrtim rreth 100 burra e gra që kryenin ecje me shpejtësi të ndryshme.

Posted in Uncategorized

Mosha, kujtesa dhe ruajtja e saj

E Martë, 07 Prill 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mosha dhe historia janë të lidhura. Sa më të moshuar që janë njerëzit aq më shumë kujtime kanë. Dhe krejt papritur kjo histori-kujtesë  zhduket, gjithashtu për shkak të moshës e shpesh si pasojë e sëmundjes, Alcajmerit. Kohët e fundit në Shtetet e Bashkuara  po zbatohet  një projekt  për ruajtjen e […]

Posted in Uncategorized

Faktorët e rrezikut të kancerit në gji

E Martë, 07 Prill 2009
7 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Gratë e moshuara kryejnë mamograme të përvitëshme për të zbuluar kancerin e mundshëm në gji, por tani disa ekspertë thonë se këto gra duhet të kryejnë një lloj tjetër analize, e cila do të tregonte nëse ato janë në rrezik të lartë për t’u prekur nga kjo sëmundje. Përcaktimi në […]

Posted in Uncategorized

Efekti i terapisë me aspirinë varet nga doza

E Martë, 07 Prill 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kohët e fundit, një komision i qeverisë amerikane  mbi shëndetit doli me disa udhëzime lidhur me terapinë me aspirinë si mënyrë për pakësimin e sëmundjeve në zemër dhe goditjeve në tru. Në raportin e këtij komisioni thuhet se aspirina pakëson dukshëm rrezikun e goditjeve në zemër  tek burrat dhe të […]

Posted in Uncategorized

Kanceri në ezofag

E Martë, 31 Mars 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri tregon se njerëzit që skuqen në fytyrë pasi kanë pirë një gotë pije alkoholike, mund të jenë në rrezik më të lartë për t’u prekur nga kanceri në ezofag. Shkencëtarët thonë se nevojiten studime më të thella për të arritur në përfundim të plotë, ndërkohë që […]

Posted in Uncategorized

Paraja, shëndeti dhe duhani

E Martë, 31 Mars 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Paraja nuk vlen;  me të nuk mund të blihet as dashuri e as shëndet, nëse ju pini duhan. Ky është përfundimi i  një studimi që u krye nga një grup mjekësh në Skoci. Sipas studimit, njerëzit me paga të larta, por që pinin duhan kishin më shumë të ngjarë të […]

Posted in Uncategorized

Trafiku rrugor dhe goditjet në zemër

E Martë, 31 Mars 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ngarja e makinës mund të jetë e rrezikshme për shëndetin, jo vetëm për shkak të ndonjë aksidenti. Sipas një studimi, trafiku rrugor mund të nxisë goditjet në zemër. Mjekët në Gjermani intervistuan pacientë me goditje në zemër dhe zbuluan se shumë prej tyre kishin gjasa të fillonin të ndjenin simptoma […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2024
M T W T F S S
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930