All posts by alulushi

Mbipesha mes adoleshentëve

E Martë, 24 Mars 2009
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shkencëtarët shqetësohen se rastet e mbipeshës në radhët e të rinjëve nën moshën 20 vjeçare po vijne duke u shtuar. Sipas tyre, kjo rritje ndikohet edhe nga takti apo mënyra se si u thuhet  pjestarëve të kësaj grupmoshe se ata janë mbipeshë. Mbipesha trupore është një problem shqetësues mes të […]

Posted in Uncategorized

Kontrolli i zemërimit shpëton jetën

E Martë, 24 Mars 2009
2 comments

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes Kërkime të reja në këtë fushë tregojnë se zemërimi prish qëndrueshmërinë e valëve elektrike të zemrës,  gjë që mund të shkaktojë çrregullim të ritmit në rrahjet e zemrës. Ritmi jo normal mund të shpjegojë arsyen përse ndonjëherë zemra pushon papritur kur njeriu përballet me tronditje, dëshpërim të thellë a stres […]

Posted in Uncategorized

Ushtrimet e jogës zbusin dhimbjet që shkakton kanceri

E Martë, 17 Mars 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sipas statistikave, rreth 16 milionë amerikanë praktikojnë jogën – ushtrime fizike e mendore që e kanë prejardhjen nga India më shumë se 3 mijë vjet më parë. Gjithashtu, shumë amerikanë i përdorin ushtrimet e jogës si mënyrë alternative për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme.

Posted in Uncategorized

Dieta mesdhetare ndihmon trurin

E Martë, 17 Mars 2009
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ndjekja e një diete të llojit mesdhetar mund të ndihmojë mbrojtjen e trurit nga plakja. Shkencëtarët morrën në shqyrtim një grup të moshuarish me funksion normal mendor dhe një grup tjetër të moshuarish që kishin probleme.

Posted in Uncategorized

Analizë e re për diagnostikimin e kancerit në prostat

E Martë, 17 Mars 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Gjatë një simpoziumi organizuar nga korporata amerikane Gen-Probe në San Diego, një grup shkencëtarësh shpallën se kanë  zhvilluar nje mënyrë të re për analizën e urinës, që mund të  përmirësojë dukshëm diagnostikimin e kancerit në prostat.

Posted in Uncategorized

Vlerat e skanimit

E Martë, 10 Mars 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Njerëzët që ndjejnë dhimbje në shtyllën kurrizore shkojnë tek mjeku duke menduar se shkaku i dhimbjeve mund të zbulohet nëpërmjet një skanimi. Por kërkimet në këtë fushë tregojnë se skanimet rutinë  nuk ndihmojnë  edhe aq shumë sepse rezultatet e këtyre analizave nuk përmirësojnë mënyrat e trajtimeve.

Posted in Uncategorized

Një tjetër studim mbi Vitaminat shtesë

E Martë, 10 Mars 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim ku u përfshinë 160 mijë gra tregoi se marrja e multi vitaminave nuk pakëson rrezikun e prekjes nga kanceri dhe sëmundjet e zemrës. Ekspertët thonë se mënyra më e mirë për parandalimin e sëmundjeve është marrja e vitaminave nga frutat dhe perimet.

Posted in Uncategorized

Studim mbi kontrollin e tundimit ndaj ushqimeve

E Martë, 03 Mars 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Studimet e fundit tregojnë se burrat mund të jenë më në gjendje sesa gratë për të mposhtur ndjenjën e urisë. Shkencëtarët i kërkuan një grupi meshkujsh e femrash për t’i rezistuar tundimit për të ngrënë, ndërsa u vunë përpara ushqimet e tyre të preferuara.

Posted in Uncategorized

Pajisje që ndihmon fëmijët me autizëm

E Martë, 03 Mars 2009
10 comments

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes Dita, cdo ditë, e një personi me autizëm është e mbushur me ankth, izolim e keqkuptim.  Sjelljet dhe shprehjet nga më të thjeshtat për një njeri normal, shpesh duken pa asnjë kuptim ose të ndërlikuara për ata që vuajnë nga autizmi.

Posted in Uncategorized

Trajtimi i goditjeve në tru

E Martë, 03 Mars 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi,  Zëri i Amerikës Mjekët australianë po përdorin një mënyrë të re për trajtimin e goditjeve në tru duke kryer një ndërhyrje intravenoze që çbllokon arterin dhe shpëton pacientin nga vdekja ose paaftësia kronike.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2024
M T W T F S S
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930