All posts by alulushi

Disa barna kundër astmës, të dëmshme

E Martë, 13 Janar 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi Zëri i Amerikës Disa barna mjaft të përdorëshme për trajtimin e astmës mund të mos jenë shumë përfituese për fëmijët, thuhet në një studimi qeveritar. Por sipas studimit të agjencisë amerikane për ushqimet dhe barnat, këto ilaçe duket se nuk pakësojnë ose nuk lehtësojnë simptomat e astmës tek fëmijët,

Posted in Uncategorized

Gripi këtë vit, rezistent ndaj ilaçeve

E Martë, 13 Janar 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi Zëri i Amerikës Ekspertët amerikanë të shëndetësisë thonë se gripi këtë vit është rezistent ndaj shumë prej barnave të zakonëshme  antivirusalë dhe shqetësohen se një gjendje e tillë mund të bëhet shkak për më shumë shtrime në spital e vdekje sesa më parë si pasojë e gripit.

Posted in Uncategorized

Procedurë e re për ndërrimin e valvolës në zemër

E Martë, 13 Janar 2009
1 comment

Astrit LulushiZëri i Amerikës Një grup mjekësh në Nju Jork po përdorin një  mënyrë të re jo-kirugjike për zevendësimin e valvolës së zemrës tek pacientët kardiakë. Deri tani nga kjo metodë kanë përfituar qindra vetë. Mjekët shpresojnë se procedura e re do të zshmangë nga përdorimi mënyrën kirurgjike për zevendësimin e valvulës në zemër, që […]

Posted in Uncategorized

Anoreksia, çrregullim psikik

E Martë, 06 Janar 2009
3 comments

Astrit LulushiZëri i Amerikës Rreth 10 milionë  gra e 1 milionë burra në Shtetet e Bashkuara vuajnë nga anoreksia, që shkaktohet nga gjendja psikike. Megjithëse ky çrregullim vihet re më shumë në vendet e zhvilluara, edhe njerëzit në vendet në zhvillim vuajnë prej tij.

Posted in Uncategorized

Sy bionik që premton shumë

E Martë, 06 Janar 2009
9 comments

Astrit LulushiZëri i Amerikës Shkencëtarë në Shtetet e Bashkuara dhe Australi po përdorin pajisje të reja eksperimentale, të quajtura sy bionikë, për të ndihmuar kthimin e shikimit tek të verbërit. Kjo është një teknologji e ngjashme me pajisjet e vendosura në vesh për të ndihmuar dëgjimin. Të dyja këto pajisje nxisin fijet nervore të lidhura […]

Posted in Uncategorized

Shëndeti në vitin 2008

E Premte, 02 Janar 2009
Leave a comment

Ndërkohë që të gjithë mendojmë për ndryshimet që duam të bëjmë në jetën tonë personale me fillimin e vitit të ri 2009, një nga premtimet mund të jetë të tregojmë më shumë kujdes për shëndetin. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Melinda Smith i hedh një vështrim lajmeve të mira dhe të këqia në fushën e […]

Posted in Uncategorized

Paniku dhe sëmundjet e zemrës

E Martë, 30 Dhjetor 2008
13 comments

Astrit LulushiZëri i Amerikës Çdo njeri pushtohet nga ankthi, si në rastet kur është vonë për punë, shkollë ose për një takim të rëndësishëm. Por kur ky ankth është i vazhdueshëm a pa arsye, ai quhet çrregullim apo sulm paniku. Në raste të tilla njerëzit dallohen për pesimizëm.  Në çdo gjë ata parashohin fatkeqësi dhe […]

Posted in Uncategorized

Metodë e re operimi në shtyllën kurrizore

E Martë, 30 Dhjetor 2008
4 comments

Astrit LulushiZëri i Amerikës Shumë njerëz provojnë dhimbje në shtyllën kurrizore, të cilat shkaktohen nga traumat, mosha e thyer a sforcimet fizike. Këto krijojnë dhimbje si pasojë e shtypjes a presionit në fijet nervore. Për lehtësimin  e dhimbjeve shpesh përdoren barna a masazhe dhe kur këto nuk japin rezultat, përdoret operimi gjatë të cilit mjekët […]

Posted in Uncategorized

Ndikimi i një fotografie

E Mërkurë, 24 Dhjetor 2008
3 comments

Astrit Lulushi Rivaliteti është një shprehje me burim nga kohët, kur njerëz që jetonin në brigjet e kundërta të të njëjtit lumë, përpiqeshin, grindeshin a luftonin se kush prej tyre të gëzonte a të përfitonte më shumë nga të mirat e rrjedhës. Prandaj edhe rivaliteti i brendshëm i pjestarëve të së njëjtës rrymë, pavarësisht se […]

Posted in Uncategorized

Zometa edhe kundër kancerit të gjirit

E Martë, 23 Dhjetor 2008
1 comment

Astrit LulushiZëri i Amerikës Një ilaç kundër osteoporozës gjithashtu mund të ndihmojë për të luftuar kancerin e gjirit. Sipas një studimi të ri, ilaçi i quajtur Zometa, kur injektohet ne venat e grave me kancer në gji, mund veprojë krahas  kimoterapisë për të ndihmuar në tkurrjen e tumorit.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2024
M T W T F S S
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930