All posts by alulushi

Mosha dhe ndryshimet në tru

E Diel, 12 Prill 2015
Leave a comment

Ndërsa njeriu moshohet, edhe përbërja fizike e trurit ndryshon. Këtu përfshihen ndryshime në përpunimin e materies gri, por edhe në lidhjet strukturore.

Më pak ankth

E Shtunë, 11 Prill 2015
Leave a comment

A ndjeheni të shqetësuar? A i shmangeni takimeve dhe fshiheni nga bota? Ky quhet ankth. Miliona vetë raportojnë ndjenja të tilla.

Tags: , Posted in Shkencë

Klasë e kulturë

E Shtunë, 11 Prill 2015
1 comment

Shtresa shoqërore matet jo vetëm me para – janë edhe rrobat që vesh, muzika që pëlqen, shkolla ku shkon dhe mbi të gjitha mënyra se si ndërvepron.

Posted in Psikologji

Pushteti dhe perceptimi

E Premte, 10 Prill 2015
Leave a comment

Një përkufizim i pushtetit është aftësia për të kryer një veprim në mënyrë efektive, për të treguar se personi tjetër ka kapacitet për të bërë diçka.

Posted in Psikologji, Shkencë

Njeriu dallohet

E Premte, 10 Prill 2015
Leave a comment

Parë nga çdo kënd i imagjinatës, njerëzit janë kafshë të pazakonshme që kanë ndryshuar pamjen e botës. Çfarë e bën njeriun kaq të veçantë, në krahasim me shtazët?

Posted in Shkencë

Neandertalët dhe shqiponja

E Enjte, 09 Prill 2015
Leave a comment

Shumë kohë para se të ndanin peisazhin me njerëzit modernë, Neandertalët në Evropë zhvilluan një ndjenjë të mprehtë mode, duke mbajtur kthetra shqiponje si bizhuteri.

Posted in Arkeologji, Shkencë

A ekziston sindromi i Jeruzalemit?

E Diel, 05 Prill 2015
1 comment

Jeruzalemi, që nga kohët e lashta, ka qenë tërheqës për pelegrinët fetarë nga disa prej besimeve më të mëdha botërore – Judaizmit, Krishterimit dhe Islamit. Për një pjesë të vizitorëve, nderimi i Jeruzalemit mund të bëhet patologjik – me fjalë të tjera, një vizitë në qytet mund të shkaktojë iluzione apo përvoja të tjera psikotike, […]

Posted in Psikologji, Shkencë

Pse lajmi i keq është i mirë?

E Diel, 05 Prill 2015
Leave a comment

Njeriu ankohet, kudo në gazeta a media sheh vetëm lajme të këqia. Por vetë e ka fajin.

Posted in Psikologji, Shkencë

A mund të shkohet në qendër të Tokës?

E Shtunë, 04 Prill 2015
Leave a comment

Mund të imagjinohet një ditë kur njerëzit do të udhëtojnë lirisht në planetet fqinje: dhe të përdorin teleskopë të fuqishëm për të mësuar në lidhje me yjet e afërta; një ditë, me siguri ata do të shqyrtojnë çdo pëllëmbë e thellësi të oqeanit, si dhe të gjitha pyjet më të dendur. Të gjitha këto edhe […]

Tags: , Posted in Shkencë

Si vdesin diktatorët?

E Shtunë, 04 Prill 2015
Leave a comment

Jetojnë me shpatë, vdesin nga shpata? Për diktatorët, kjo fjalë e urtë është jo plotësisht gënjeshtër. Në fakt, diktatorët kanë më shumë të ngjarë të vdesin në shtrat nga pleqëria ose sëmundje se sa nga duart e një populli të zemëruar. Vështrimi në histori gjen se 60 për qind e tiranëve kanë vdekur natyrëshëm.

Posted in Histori

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2024
M T W T F S S
« May    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031