All posts by alulushi

Shkenca zbulon Perëndinë?

E Shtunë, 14 Mars 2015
3 comments

Ajnshtajni nuk besonte se ishte e mundur. Stephen Hawking thotë se mund të jetë zbulimi më i madh shkencor i të gjitha kohërave.

Posted in Fe, Shkencë

Shkencë: Gjenet e huaja

E Premte, 13 Mars 2015
Leave a comment

Shumë kafshë, përfshi njerëzit, fituan gjene ‘të huaja’ nga mikroorganizma që ndodheshin në mjedisin e tyre në kohërat e lashta. Por një studim i ri nga BioMed Central, sfidon këtë pikëpamje konvencionale se evolucioni i qenieve u mbështetet vetëm në gjenet e trashëguara, duke sugjeruar se, të paktën në disa linja, procesi është në vazhdim.

Tags: Posted in Shkencë

Shkencë: Ekstremizmi

E Enjte, 12 Mars 2015
Leave a comment

Arsyeja që njerëz zënë skajet ekstreme të spektrit politik është se ata nuk ndikohen nga informacionet, ndryshe nga të moderuarit.

Tags: Posted in Psikologji

Shkencë: Shko në dyqan me kokën lartë

E Mërkurë, 11 Mars 2015
1 comment

Kur shkon për të blerë, personi që shikon lart në raftin e një dyqani, ndikohet në vendimin e tij për të blerë. Sipas studimit në revistën Consumer Research, konsumatorët zgjedhin mallra të ndryshme kur shikojnë lart kundrejt poshtë.

Tags: Posted in Psikologji

Shkencë: Nofull apo tru më të madh?

E Mërkurë, 11 Mars 2015
Leave a comment

Zbulimet sugjerojnë se speciet e njeriut të herëshëm mund të dallohen më shumë nga forma e nofullave sesa nga madhësia e trurit

Posted in Arkeologji, Shkencë

Gjetje misterioze arkeologjike

E Diel, 08 Mars 2015
Leave a comment

Njerëzit fillimisht u vendosën në qendra banimi, pastaj u morrën me bujqësi dhe ndërtuan tempuj – në vitet 8000 para erës sonë, thotë historia.

Posted in Arkeologji

Hipnoza, trupi, truri dhe universi

E Shtunë, 07 Mars 2015
Leave a comment

Hipnotizmi ose hipnoza ka një histori të gjatë. Hipnoza ndodh kur personi është në gjendje shumë të qetë dhe njëkohësisht jashtë apo mbi realitetin. Hipnoza ndryshon shumë nga gjumi.

Shkencë; Migrimet dhe gjuha

E Premte, 06 Mars 2015
Leave a comment

Shkencëtarët kanë identifikuar një migrim masiv të popullsive Kurgan (kultura Yamna) nga stepat ruse në qendër të Evropës rreth 4500 vjet më parë, duke favorizuar zgjerimin e gjuhëve indo-evropiane në të gjithë kontinentin.

Tags: , , Posted in Arkeologji, Shkencë

Po njeriu?

E Enjte, 05 Mars 2015
Leave a comment

Pyetja më e debatuar në disiplinën e evolucionit të njeriut është çështja se ku evoluoi ai. Hipoteza ‘nga-Afrika’ pohon se njerëzit evoluan relativisht vonë në Afrikë dhe pastaj u përhapën në mbarë botën, duke zëvendësuar popullatat ekzistuese të njerëzve arkaikë.

Tags: Posted in Shkencë

Çfarë ndodh me shikimin?

E Diel, 01 Mars 2015
Leave a comment

Amok në internet. Disa e shohin si fustan me ngjyrë të bardhë dhe ari, disa betohen se është blu dhe i zi, të tjerë thonë se është kombinim ngjyrash. (fustani në të vërtetë është me ngjyra blu dhe të zezë.)

Tags: Posted in Shkencë

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2024
M T W T F S S
« May    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031