Showing Archived Posts

Çfarë ndodh me shikimin?

E Diel, 01 Mars 2015
Leave a comment

Amok në internet. Disa e shohin si fustan me ngjyrë të bardhë dhe ari, disa betohen se është blu dhe i zi, të tjerë thonë se është kombinim ngjyrash. (fustani në të vërtetë është me ngjyra blu dhe të zezë.)

Tags: Posted in Shkencë

Shkencë: Gjithësi pa fillim

E Diel, 01 Mars 2015
Leave a comment

Nëse një teori e re rezulton të jetë e vërtetë, Gjithësia nuk mund të ketë filluar me shpërthimin e madh, në fakt, mund të mos ketë fillim fare.

Marihuana; me rrezik apo jo?

E Shtunë, 28 Shkurt 2015
Leave a comment

Ekzistojnë të paktën 10 druga që janë më vdekjeprurës se marihuana, përfshi disa që janë të ligjshme, si alkooli dhe nikotina.

Tags: Posted in Shkencë

Shkencë: Bashkëpunimi

E Premte, 27 Shkurt 2015
Leave a comment

Çdo ditë njeriu merr vendime bazuar në parashikimin se ç’do të bëjë tjetri – si shoferi përpara semaforit.

Shkencë: Grimcat

E Enjte, 26 Shkurt 2015
Leave a comment

Shumica e ligjeve të natyrës i trajtojnë grimcat dhe antigrimcat në mënyrë të barabartë, por yjet dhe planetet janë bërë nga grimca, dhe jo nga antigrimca; kjo asimetri, e cila favorizon materien, ka shumë vite që shqetëson shkencëtarët.

Shkencë: Bota sot dhe njeriu i parë

E Mërkurë, 25 Shkurt 2015
2 comments

Katastrofa Toba ishte një shpërthim super-vullkanik rreth 77-mijë vjet më parë në vendin ku sot ndodhet liqeni Toba, në Sumatra, Indonezi; Toba është një nga shpërthimet më të mëdha që ka ndodhur në planetin Tokë (100 herë më i madh se shpërthimi më 1815, në Tambora në Indonezi, i cili shkaktoi “Vitin pa verë” më […]

Shkencë: Truri

E Diel, 22 Shkurt 2015
Leave a comment

Truri  i njeriut është zgjeruar në mënyrë dramatike gjatë rrjedhës së evolucionit, duke dhënë aftësi unike për përdorimin e gjuhës abstrakte dhe për të zgjidhur probleme matematike. Por në ç’mënyrë ky tru arriti të bëhej më i madh se ai i të afërmit të tij, shimpanzes, nëse pothuajse të gjitha gjenet mes dy llojeve janë […]

Tags: , , , Posted in Shkencë

Shkencë: Ç’thonë gishtat?

E Diel, 22 Shkurt 2015
Leave a comment

Raporti midis gjatësisë së gishtave ka qenë i lidhur me një numër veçorish fizike dhe personaliteti.

Shkencë: Stres

E Shtunë, 21 Shkurt 2015
Leave a comment

Kur njeriu e përgatit veten mendërisht për një ngjarje të vështirë a mendon ai/ajo se problemi do të ikë vetë, apo ndërmerr hapa që problemi të zhduket?

Tags: Posted in Psikologji, Shkencë

Shkencë – truri dhe të folurit

E Premte, 20 Shkurt 2015
Leave a comment

Në vitin 1860, mjeku francez Pierre Paul Broca e caktoi rajonin paraballor të trurit si selinë e fjalës.

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

September 2023
M T W T F S S
« May    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930