Showing Archived Posts

Operacionet bariatrike për humbje peshe

E Diel, 05 Maj 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Forma më popullore e kirurgjisë bariatrike për humbje peshe përfshin ngushtimin e pjesës së sipërme të stomakut duke përdorur pajisje të posaçme. Kjo e lejon pacientin për të ngrënë vetëm sasi të vogla ushqimi dhe siguron pakësimin e oreksit.

Posted in Uncategorized

Aktorja Zeta Jones dhe çrregullimi bipolar

E Mërkurë, 01 Maj 2013
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Lajmi është se gjysma e një çifti të fuqishëm në Hollywood është shtruar në spital për trajtim mendor. Aktorja Catherine Zeta Jones, bashkëshortja e yllit tjetër të kinematografisë amerikane, Michael Douglas, është shtruar në një klinikë për shkak të çrregullimit bipolar.

Posted in Uncategorized

Aktorja Zeta Jones dhe çrregullimi bipolar

E Mërkurë, 01 Maj 2013
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Lajmi është se gjysma e një çifti të fuqishëm në Hollywood është shtruar në spital për trajtim mendor. Aktorja Catherine Zeta Jones, bashkëshortja e yllit tjetër të kinematografisë amerikane, Michael Douglas, është shtruar në një klinikë për shkak të çrregullimit bipolar.

Posted in Uncategorized

Përsëri mbi lidhjet midis pijeve të ëmbëla dhe diabetit

E Martë, 30 Prill 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Studiuesit në Evropë donin të provonin lidhjet midis pijeve të ëmbëla dhe diabetit, lidhje të konfirmuara nga kolegët e tyre në Amerikën e veriut.

Posted in Uncategorized

Trajtim i diabetit me hormon

E Shtunë, 27 Prill 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shkencëtarë në Institutin e qelizave embrionale në universitetin e Harvardit  thonë se kanë zbuluar një hormon që mund të sigurojë një trajtim më efektiv të diabetit të tipit 2.

Posted in Uncategorized

Trajtim i diabetit me hormon

E Shtunë, 27 Prill 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shkencëtarë në Institutin e qelizave embrionale në universitetin e Harvardit  thonë se kanë zbuluar një hormon që mund të sigurojë një trajtim më efektiv të diabetit të tipit 2.

Posted in Uncategorized

Ushqim neurologjik kundër Alzheimerit – shpresë apo realitet?

E Martë, 23 Prill 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Pak ujë në gotë, pak pluhur, përzierje – kjo është e gjitha për të përgatitur një ushqim neurologjik që disa mjekë ua rekomandojnë pacientëve me Alzheimer.

Posted in Uncategorized

Gatimi dhe ushtrimi

E Diel, 14 Prill 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Astrit Lulushi Gatimi dhe ushtrimi fizik janë dy mënyra për të mbajtur trupin në formë – por duket se secila priret të tregohet më e rëndësishme se tjetra.

Posted in Uncategorized

Gatimi dhe ushtrimi

E Diel, 14 Prill 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Astrit Lulushi Gatimi dhe ushtrimi fizik janë dy mënyra për të mbajtur trupin në formë – por duket se secila priret të tregohet më e rëndësishme se tjetra.

Posted in Uncategorized

Ushqimi dhe mbipesha

E Premte, 12 Prill 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ndërkohë që mbipesha mes fëmijëve vazhdon të jetë problem – çuditërisht një studim thotë se fëmijët që hanë më shpesh priren të kenë peshë më normale dhe të jenë më aktivë sesa fëmijët që hanë më pak.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2021
M T W T F S S
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31