Showing Archived Posts

Aspirina dhe kanceri melanoma

E Martë, 12 Mars 2013
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Aspirina është ilaçi i parë që njeriu mendon kur ka dhimbje

Posted in Uncategorized

Truri dhe alkooli

E Diel, 10 Mars 2013
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri sugjeron se truri i alkoolikëve i përshtatet pijes duke kthyer alkoolin në burim energjie. Megjithatë, truri bëhet i varur në këtë lloj energjie dhe personi e ka më të vështirë për të lënë pijen.

Posted in Uncategorized

Truri dhe alkooli

E Diel, 10 Mars 2013
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri sugjeron se truri i alkoolikëve i përshtatet pijes duke kthyer alkoolin në burim energjie. Megjithatë, truri bëhet i varur në këtë lloj energjie dhe personi e ka më të vështirë për të lënë pijen.

Posted in Uncategorized

Mishi i përpunuar, kanceri dhe sëmundjet kardiovaskulare

E Shtunë, 09 Mars 2013
3 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Posted in Uncategorized

Mishi i përpunuar, kanceri dhe sëmundjet kardiovaskulare

E Shtunë, 09 Mars 2013
3 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Posted in Uncategorized

Bakter i lashtë rezistues

E Diel, 03 Mars 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Katër miliardë vjet më parë, menjëherë pasi planeti u ftoh mjaftueshëm për të filluar jeta, qelizat mund të jenë përtërirë dhe ndarë nëpërmjet mekanizmit të proteinave apo mureve qelizorë. Por një studim i ri shqyrton saktësisht se si këto qeliza primitive mund të kenë evoluar, pa patur nevojë për struktura […]

Posted in Uncategorized

Bakter i lashtë rezistues

E Diel, 03 Mars 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Katër miliardë vjet më parë, menjëherë pasi planeti u ftoh mjaftueshëm për të filluar jeta, qelizat mund të jenë përtërirë dhe ndarë nëpërmjet mekanizmit të proteinave apo mureve qelizorë. Por një studim i ri shqyrton saktësisht se si këto qeliza primitive mund të kenë evoluar, pa patur nevojë për struktura […]

Posted in Uncategorized

Më shumë në këmbë, më pak rrezik për diabet

E Diel, 03 Mars 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim britanik konstaton se udhëtimi i gjatë mund kryhet edhe me ecje të shkurtra, kur është fjala për sëmundjen e diabetit, Miliona njerëz vuajnë nga diabeti i tipit 2.

Posted in Uncategorized

Pse njerëzit qajnë?

E Shtunë, 02 Mars 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Të gjithë gjitarët mund të prodhojnë lotë, por njerëzit janë të vetmit që qajnë. Në librin  “Why Humans Like to Cry” (Oxford University Press, 2012), neurologu Michael Trimble trajton mënyrën se si evolucioni dhe kultura i dhanë trurit të njeriut formën dhe funksionin për të shprehur emocione në një nivel […]

Posted in Uncategorized

Pse njerëzit qajnë?

E Shtunë, 02 Mars 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Të gjithë gjitarët mund të prodhojnë lotë, por njerëzit janë të vetmit që qajnë. Në librin  “Why Humans Like to Cry” (Oxford University Press, 2012), neurologu Michael Trimble trajton mënyrën se si evolucioni dhe kultura i dhanë trurit të njeriut formën dhe funksionin për të shprehur emocione në një nivel […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

April 2021
M T W T F S S
« May    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930