Showing Archived Posts

SHBA – Vdekjet nga kanceri në rënie

E Diel, 20 Janar 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Të dhëna të reja konfirmojnë se shkalla e përgjithshme e vdekjeve nga kanceri në Shtetet e Bashkuara është duke u ulur. Në vitin 2009, rastet e vdekjes nga kanceri ranë 20 përqind në krahasim me vitin 1991, kur vdekjet nga kjo sëmundje shënuan kulmin.

Posted in Uncategorized

E-Cigaret, më shumë të mira apo të këqia?

E Shtunë, 19 Janar 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shumë njerëz besojnë se cigaret elektronike apo E-Cigaret janë më pak të dëmshme sesa cigaret me duhan.

Posted in Uncategorized

E-Cigaret, më shumë të mira apo të këqia?

E Shtunë, 19 Janar 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shumë njerëz besojnë se cigaret elektronike apo E-Cigaret janë më pak të dëmshme sesa cigaret me duhan.

Posted in Uncategorized

Një qelizë për çdo koncept

E Premte, 18 Janar 2013
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Për çdo koncept – kujtim rreth sendeve, ngjarjeve, përvojës së përditshme – mund të ketë një grup neuronesh të caktuara.

Posted in Uncategorized

Te lutem, pak hipokrizi

E Enjte, 17 Janar 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes 
 Shumë flitet mbi përfitimet nga e qeshura. Studimet tregojnë se të qeshurit shkakton ndryshim të pavullnetshëm perceptimi.

Posted in Uncategorized

Te lutem, pak hipokrizi

E Enjte, 17 Janar 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes 
 Shumë flitet mbi përfitimet nga e qeshura. Studimet tregojnë se të qeshurit shkakton ndryshim të pavullnetshëm perceptimi.

Posted in Uncategorized

Shpresa të reja për të sëmurët me Alzheimer

E Mërkurë, 16 Janar 2013
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një nga karakteristikat kryesore të sëmundjes Alzheimer është prodhimi në tru i një molekule toksike e njohur si beta amyloid. Qelizat Microglial, mbrojtëse të sistemit nervor, nuk janë në gjendje për t’a eliminuar këtë substancë, e cila formon depozitat e quajtura pllakëza senile apo të plakjes.

Posted in Uncategorized

Efekt soditës

E Martë, 15 Janar 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mes njerëzve, në mjedis ku gjithçka është kolektive, indiferentizmi ose qëndrimi soditës është natyrë e dytë; individi, puna, prona, vendi, e të gjitha shpërdorohen; regjimet mbahen jo se duhen, dhe janë të fundit që bien.

Posted in Uncategorized

Efekt soditës

E Martë, 15 Janar 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mes njerëzve, në mjedis ku gjithçka është kolektive, indiferentizmi ose qëndrimi soditës është natyrë e dytë; individi, puna, prona, vendi, e të gjitha shpërdorohen; regjimet mbahen jo se duhen, dhe janë të fundit që bien.

Posted in Uncategorized

Ç’pamje kishin të parët tanë?

E Martë, 15 Janar 2013
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një metodë e re e analizimit të ADN-së  nga mostrat moderne mjeko-ligjore mund të përdoret gjithashtu për të identifikuar hollësitë fizionomike të njeriut të lashtë, duke analizuar mbetjet e tyre.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

July 2021
M T W T F S S
« May    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031