Showing Archived Posts

Në kërkim të një kure për depresionin

E Martë, 18 Dhjetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Për herë të parë, shkencëtarët kanë gjetur prova se një kimikat në tru i quajtur glutamate është i lidhur me sjelljen vetëvrasëse. Kjo ofron një shpresë të re për përpjekjet për të parandaluar njerëzit nga marrja e jetës së tyre.

Posted in Uncategorized

Në kërkim të një kure për depresionin

E Martë, 18 Dhjetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Për herë të parë, shkencëtarët kanë gjetur prova se një kimikat në tru i quajtur glutamate është i lidhur me sjelljen vetëvrasëse. Kjo ofron një shpresë të re për përpjekjet për të parandaluar njerëzit nga marrja e jetës së tyre.

Posted in Uncategorized

Mbipesha dhe depresioni, shkaktarë të gjendjes së përgjumur gjatë ditës

E Diel, 16 Dhjetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikë Gjendja e përgjumur gjatë ditës po bëhet një dukuri gjithnjë e më e përhapur.

Posted in Uncategorized

Mbipesha dhe depresioni, shkaktarë të gjendjes së përgjumur gjatë ditës

E Diel, 16 Dhjetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikë Gjendja e përgjumur gjatë ditës po bëhet një dukuri gjithnjë e më e përhapur.

Posted in Uncategorized

Njerëzit tani jetojnë më gjatë, por jo më mirë

E Shtunë, 15 Dhjetor 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Lajmi i mirë: Njerëzit jetojnë më gjatë se 20 vjet më parë. Lajm i keq? Vitet shtesë rëndohen nga sëmundjet. Ky është përfundimi i një studimi mbi prirjet shëndetësore globale, botuar në revistën Lancet.

Posted in Uncategorized

Hekuri shtesë dhe foshnjet nënpeshë

E Premte, 14 Dhjetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një lajm i mirë për foshnjet nënpeshë. Sipas një studimi të ri, një shtojcë e thjeshtë hekuri mund t’i ndihmojë në parandalimin e shumë problemeve në sjellje e njohje.

Posted in Uncategorized

Hekuri shtesë dhe foshnjet nënpeshë

E Premte, 14 Dhjetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një lajm i mirë për foshnjet nënpeshë. Sipas një studimi të ri, një shtojcë e thjeshtë hekuri mund t’i ndihmojë në parandalimin e shumë problemeve në sjellje e njohje.

Posted in Uncategorized

Një trajtim i shpejtë i depresionit

E Premte, 14 Dhjetor 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një lajm i rëndësishëm për miliona vetë që luftojnë depresionin – 1 në10 amerikanë marrin barna kundër depresionit dhe ky trajtim zgjat me javë apo muaj.

Posted in Uncategorized

Një trajtim i shpejtë i depresionit

E Premte, 14 Dhjetor 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një lajm i rëndësishëm për miliona vetë që luftojnë depresionin – 1 në10 amerikanë marrin barna kundër depresionit dhe ky trajtim zgjat me javë apo muaj.

Posted in Uncategorized

Kombinimi i kalciumit me vitaminë D – pasoja jo të mira

E Martë, 11 Dhjetor 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Studimet e kaluara kanë treguar se vitamina D mund të mbrojë kundër humbjes së kujtesës dhe dobësimit të trurit.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2021
M T W T F S S
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31