Showing Archived Posts

Kombinimi i kalciumit me vitaminë D – pasoja jo të mira

E Martë, 11 Dhjetor 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Studimet e kaluara kanë treguar se vitamina D mund të mbrojë kundër humbjes së kujtesës dhe dobësimit të trurit.

Posted in Uncategorized

Sjelljet online dhe offline

E Diel, 09 Dhjetor 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Njerëzit përdorin mediat sociale kryesisht për qëllime informative dhe shprehëse.

Posted in Uncategorized

Trajtim kirurgjik i Alzheimerit

E Shtunë, 08 Dhjetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sëmundja Alzheimer u grabit viktimave kujtesën dhe aftësinë për të kryer veprimet më elementare. Pacientë me këtë sëmundje trajtohen me barna, por pa sukses. Edhe ilaçet eksperimentale kanë dështuar për të kuruar ose ngadalësuar keqësimin e sëmundjes.

Posted in Uncategorized

Trajtim kirurgjik i Alzheimerit

E Shtunë, 08 Dhjetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sëmundja Alzheimer u grabit viktimave kujtesën dhe aftësinë për të kryer veprimet më elementare. Pacientë me këtë sëmundje trajtohen me barna, por pa sukses. Edhe ilaçet eksperimentale kanë dështuar për të kuruar ose ngadalësuar keqësimin e sëmundjes.

Posted in Uncategorized

Vajzat, duhani dhe osteoporoza

E Premte, 07 Dhjetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Gratë dhe vajzat që pinë duhan janë në rrezik në rritje për t’u prekur nga osteoporoza, sëmundje që shkakton dobësimin e kockave deri në thyerje.

Posted in Uncategorized

Shqetësime rreth gripit

E Martë, 04 Dhjetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Zyrtarë amerikanë të shëndetësisë janë të alarmuar pasi stina e gripit ka filluar këtë vit para kohe. Stina e gripit zakonisht fillon në janar.

Posted in Uncategorized

Shqetësime rreth gripit

E Martë, 04 Dhjetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Zyrtarë amerikanë të shëndetësisë janë të alarmuar pasi stina e gripit ka filluar këtë vit para kohe. Stina e gripit zakonisht fillon në janar.

Posted in Uncategorized

Vaksina ndaj kollës së mirë mbron edhe të moshuarit

E Shtunë, 01 Dhjetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kolla e mirë ose pertusis, është një sëmundje infektive, shumë ngjitëse. Ajo përhapet nëpërmjet thitjes së baktereve që shpërndahen në ajër gjatë kollitjes së personit me këtë sëmundje. Kolla e mirë mund të çojë në infeksion, shtrim në spital dhe madje edhe vdekje.

Posted in Uncategorized

Aroma dhe Truri

E Martë, 27 Nëntor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Aroma mund të rikthejë kujtimet. Era e një parfumi të caktuar mund të rikrijojë vizionet e një dashurie të parë dhe mund të nxisë ngushëllim, siç mund të dëshmojë çdo praktikues i therapisë me aromë (aromatherapy).

Posted in Uncategorized

Aroma dhe Truri

E Martë, 27 Nëntor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Aroma mund të rikthejë kujtimet. Era e një parfumi të caktuar mund të rikrijojë vizionet e një dashurie të parë dhe mund të nxisë ngushëllim, siç mund të dëshmojë çdo praktikues i therapisë me aromë (aromatherapy).

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2021
M T W T F S S
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31