Showing Archived Posts

Festë e dhimbje…koke

E Premte, 23 Nëntor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Pa dyshim, festat janë gëzim. Por ato sjellin vërtetë edhe dhimbje koke. Dhimbjen kryesore e shkakton pazari, blerja e ushqimeve, plotësimi i listave të dhuratave, lodhja.

Posted in Uncategorized

Festë e dhimbje…koke

E Premte, 23 Nëntor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Pa dyshim, festat janë gëzim. Por ato sjellin vërtetë edhe dhimbje koke. Dhimbjen kryesore e shkakton pazari, blerja e ushqimeve, plotësimi i listave të dhuratave, lodhja.

Posted in Uncategorized

Paraja nuk blen lumturi, por lumturia sjell para

E Mërkurë, 21 Nëntor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Paraja nuk mund të blejë lumturi, por lumturia mund të përmirësojë gjendjen financiare.

Posted in Uncategorized

Gjenetikë; telomeret dhe jetëgjatësia

E Martë, 20 Nëntor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Për të kuptuar se për sa kohë një person do të jetojë, shenjat mund të gjenden në gjenet e njeriut, në veçanti, në disa lloj kromozonesh.

Posted in Uncategorized

Gjenetikë; telomeret dhe jetëgjatësia

E Martë, 20 Nëntor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Për të kuptuar se për sa kohë një person do të jetojë, shenjat mund të gjenden në gjenet e njeriut, në veçanti, në disa lloj kromozonesh.

Posted in Uncategorized

Pijet “5 Hour Energy”

E Shtunë, 17 Nëntor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mes shkencëtarëve, nuk është më e debatueshme që kafeina mund të jetë problematike dhe madje e rrezikshme nëse konsumohet në sasi ekstreme. Por a mund të jetë ajo vdekjeprurëse?

Posted in Uncategorized

Pijet “5 Hour Energy”

E Shtunë, 17 Nëntor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mes shkencëtarëve, nuk është më e debatueshme që kafeina mund të jetë problematike dhe madje e rrezikshme nëse konsumohet në sasi ekstreme. Por a mund të jetë ajo vdekjeprurëse?

Posted in Uncategorized

Alergjia dhe Erëzat

E Mërkurë, 14 Nëntor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Erëzat i japin shije ushqimit, por ato edhe mund të dëmtojnë shëndetin. Dhe ja pse:

Posted in Uncategorized

Autizmi dhe Shtatzënia

E Martë, 13 Nëntor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Qendra amerikane për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve (CDC) raporton se 1 në 88 fëmijë diagnostikohet me autizëm. Por tani një studim i ri thotë se nënat që preken nga gripi gjatë shtatzënisë mund të jenë dy herë më në rrezik për të lindur një fëmijë me autizëm.

Posted in Uncategorized

Autizmi dhe Shtatzënia

E Martë, 13 Nëntor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Qendra amerikane për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve (CDC) raporton se 1 në 88 fëmijë diagnostikohet me autizëm. Por tani një studim i ri thotë se nënat që preken nga gripi gjatë shtatzënisë mund të jenë dy herë më në rrezik për të lindur një fëmijë me autizëm.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2021
M T W T F S S
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31