Showing Archived Posts

Pagjumësia dhe mbipesha

E Shtunë, 27 Tetor 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Gati një e treta e amerikanëve flenë më pak se gjashtë orë gjumë në natë dhe mbi 35 për qind e amerikanëve janë mbipeshë. Përkimi i këtyre dy shifrave mund të ketë një lidhje, thuhet në një studim në revistën e Akademisë së ushqimit dhe dietës.

Posted in Uncategorized

Pagjumësia dhe mbipesha

E Shtunë, 27 Tetor 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Gati një e treta e amerikanëve flenë më pak se gjashtë orë gjumë në natë dhe mbi 35 për qind e amerikanëve janë mbipeshë. Përkimi i këtyre dy shifrave mund të ketë një lidhje, thuhet në një studim në revistën e Akademisë së ushqimit dhe dietës.

Posted in Uncategorized

Studim mbi rastet e vdekjeve nga armët e zjarrit

E Premte, 26 Tetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Amerikanët kanë gati dy herë më shumë gjasa të vdesin nga një plagë me armë zjarri se sa nga SIDA – rreth 30 njerëz vriten me armë zjarri çdo ditë në SHBA.

Posted in Uncategorized

Urtësi psikopatësh

E Enjte, 25 Tetor 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes Rruga drejt një posti është e vështirë, e përpjetë, rrëshqitëse, e ndotur në se krahasohet me një shtyllë të lyer me graso, në majë të së cilës qëndron shpërblimi.

Posted in Uncategorized

Urtësi psikopatësh

E Enjte, 25 Tetor 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes Rruga drejt një posti është e vështirë, e përpjetë, rrëshqitëse, e ndotur në se krahasohet me një shtyllë të lyer me graso, në majë të së cilës qëndron shpërblimi.

Posted in Uncategorized

Zogjtë shtegtarë dhe ethet hemorragjike

E Mërkurë, 24 Tetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sëmundja virale e quajtur “ethe hemorragjike Krimean-Kongo” – e zakonshme në Afrikë, Azi dhe Ballkan – ka filluar të shfaqet në zona të reja të Evropës jugore.

Posted in Uncategorized

Parandjenja dhe e ardhmja

E Martë, 23 Tetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Parandjenja pa ndonjë faktor të jashtëm mund të parashikojë të ardhmen, thuhet në një studim nga shkencëtarë neurologë të universitetit amerikan Northwestern, të cilët analizuan rezultatet e 26 studimeve të publikuara mbi këtë çështje mes viteve 1978 – 2010.

Posted in Uncategorized

Parandjenja dhe e ardhmja

E Martë, 23 Tetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Parandjenja pa ndonjë faktor të jashtëm mund të parashikojë të ardhmen, thuhet në një studim nga shkencëtarë neurologë të universitetit amerikan Northwestern, të cilët analizuan rezultatet e 26 studimeve të publikuara mbi këtë çështje mes viteve 1978 – 2010.

Posted in Uncategorized

Akt i tmerrshëm i arsyes

E Hënë, 08 Tetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes Papritmas, vjen vetë-djegia brenda një greve urie. Personi i përket ish të burgosurve politikë – si të diplomuar të papunë – me të gjitha kredencialet për nevojat e tyre.

Posted in Uncategorized

Disa të vërteta rreth kalciumit shtesë

E Diel, 07 Tetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Njerëzit, ndërsa moshohen, shqetësohen rreth osteoporozës ose densitetit të kockave edhe pse kanë marrë kalcium shtesë.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2021
M T W T F S S
« May    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930