Showing Archived Posts

Disa të vërteta rreth kalciumit shtesë

E Diel, 07 Tetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Njerëzit, ndërsa moshohen, shqetësohen rreth osteoporozës ose densitetit të kockave edhe pse kanë marrë kalcium shtesë.

Posted in Uncategorized

SHBA; shqetësime ndaj meningjitit

E Shtunë, 06 Tetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Është vështirë të dihet se çfarë po ndodh brenda Qendrës së New Englandit për përzierjen e barnave (NECC) në Framingham të shtetit Massachusets, që tashmë është e lidhur me 35 rastet e meningjitit fungal dhe pesë vdekjeve në Shtetet e Bashkuara.

Posted in Uncategorized

SHBA; shqetësime ndaj meningjitit

E Shtunë, 06 Tetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Është vështirë të dihet se çfarë po ndodh brenda Qendrës së New Englandit për përzierjen e barnave (NECC) në Framingham të shtetit Massachusets, që tashmë është e lidhur me 35 rastet e meningjitit fungal dhe pesë vdekjeve në Shtetet e Bashkuara.

Posted in Uncategorized

Neandertalët dhe Njerëzit; lidhje të lashta?

E Premte, 05 Tetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Për të zbuluar përse Neandertalët janë më të lidhur me njerëzit jashtë Afrikës, shkencëtarët e Harvardit dhe Institutit Max Planck kanë vlerësuar periudhën kur Neandertalët dhe të parët e evropianëve të sotëm bashkëjetuan.

Posted in Uncategorized

Kimikati Bisphenol dhe fëmijët

E Premte, 05 Tetor 2012
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Bisphenol – ose BPA – është një kimikat industrial në përdorim të gjerë. Kjo substancë përdoret edhe për prodhimin e enëve plastike që mbajnë ushqime dhe pije të ëmbla.

Posted in Uncategorized

Kimikati Bisphenol dhe fëmijët

E Premte, 05 Tetor 2012
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Bisphenol – ose BPA – është një kimikat industrial në përdorim të gjerë. Kjo substancë përdoret edhe për prodhimin e enëve plastike që mbajnë ushqime dhe pije të ëmbla.

Posted in Uncategorized

Sa të efektshëm janë beta-bllokuesit?

E Mërkurë, 03 Tetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Beta-bllokuesit merren nga miliona njerëz për trajtimin e sëmundjeve kardio-vaskulare apo goditjeve në zemër e në tru.

Posted in Uncategorized

Fëmijët dhe dygjuhësia

E Martë, 02 Tetor 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i kohëve të fundit botuar në revistën “Psychological Science” tregon se duke folur më shumë se një gjuhë njerëzit mund të përmirësojnë aftësinë për të kontrolluar sjelljen dhe të përqëndrojnë vëmendjen.

Posted in Uncategorized

Fëmijët dhe dygjuhësia

E Martë, 02 Tetor 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i kohëve të fundit botuar në revistën “Psychological Science” tregon se duke folur më shumë se një gjuhë njerëzit mund të përmirësojnë aftësinë për të kontrolluar sjelljen dhe të përqëndrojnë vëmendjen.

Posted in Uncategorized

Shefat, vartësit dhe stresi

E Hënë, 01 Tetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri i universitetit të Harvardit përmbys imazhin ekzistues se shefi ka punën më stresuese.  Studimi zbulon se  ata që udhëheqin kanë nivel më të ulët stresit se sa vartësit e tyre.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2021
M T W T F S S
« May    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930