Showing Archived Posts

Shefat, vartësit dhe stresi

E Hënë, 01 Tetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri i universitetit të Harvardit përmbys imazhin ekzistues se shefi ka punën më stresuese.  Studimi zbulon se  ata që udhëheqin kanë nivel më të ulët stresit se sa vartësit e tyre.

Posted in Uncategorized

Ç’është anemia?

E Diel, 30 Shtator 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Anemia është një sëmundje e komplikuar si në formë dhe trajtim. Anemi është një gjendje në të cilën trupi nuk ka qeliza të mjaftueshme të shëndetshme të kuqe të gjakut. Qelizat e kuqe të gjakut sigurojnë oksigjen në indet e trupit.

Posted in Uncategorized

Ç’është anemia?

E Diel, 30 Shtator 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Anemia është një sëmundje e komplikuar si në formë dhe trajtim. Anemi është një gjendje në të cilën trupi nuk ka qeliza të mjaftueshme të shëndetshme të kuqe të gjakut. Qelizat e kuqe të gjakut sigurojnë oksigjen në indet e trupit.

Posted in Uncategorized

Femijët mbi peshë dhe ushtrimet fizike

E Shtunë, 29 Shtator 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Vetëm aktiviteti i organizuar fizik nuk mjaftojn që fëmijët të humbasin peshën e tepërt.

Posted in Uncategorized

Si nëna, si e bija

E Mërkurë, 26 Shtator 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri tregon se nënat që vetë janë lindur para kohe mund presin që të kenë më shumë probleme në shtatzëninë e tyre.

Posted in Uncategorized

Si nëna, si e bija

E Mërkurë, 26 Shtator 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri tregon se nënat që vetë janë lindur para kohe mund presin që të kenë më shumë probleme në shtatzëninë e tyre.

Posted in Uncategorized

Shpresa kundër kancerit të gjirit

E Martë, 25 Shtator 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri jep shpresa për gjetjen e një kure për kancerin e gjirit – shkaku numër një i vdekjeve nga kanceri mes femrave.

Posted in Uncategorized

Gjumi dhe Hypertensioni

E Diel, 23 Shtator 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Gjumi është i rëndësishëm – veçanërisht për personat që vuajnë nga tensioni – dhe cilësia e dobët e gjumit mund të ulë efektshmërinë e ilaçeve që merrën kundër presionit të lartë të gjakut.

Posted in Uncategorized

Gjumi dhe Hypertensioni

E Diel, 23 Shtator 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Gjumi është i rëndësishëm – veçanërisht për personat që vuajnë nga tensioni – dhe cilësia e dobët e gjumit mund të ulë efektshmërinë e ilaçeve që merrën kundër presionit të lartë të gjakut.

Posted in Uncategorized

Kosi ndihmon tretjen, ul tensionin

E Premte, 21 Shtator 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Prej kohësh, kosi është parë si ushqim i shëndetshëm. Shkencëtarët tani ofrojnë prova për disa prej të mirave shëndetësore të tij.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2021
M T W T F S S
« May    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930