Showing Archived Posts

Efekti i ndryshimit të paparashikuar

E Diel, 02 Qershor 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Njerëzit, si qeniet e tjera, i krahasojnë gjërat. Njeriu kujdeset jo vetëm sesa mirë është, por nëse është më mirë apo më keq sesa të tjerët për rreth, ose më mirë sesa ishte vitin e kaluar. Shkencëtarët tani thonë se krahasime të tilla mund t’u japin individëve një avantazh për […]

Posted in Uncategorized

Kalciumi ul rrezikun e vdekjes për gratë

E Diel, 02 Qershor 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Edhe pse kalciumi (Ca) është një prej shtojcave më të zakonshme dietetike, dobia e tij shpesh është debatuar.

Posted in Uncategorized

Kalciumi ul rrezikun e vdekjes për gratë

E Diel, 02 Qershor 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Edhe pse kalciumi (Ca) është një prej shtojcave më të zakonshme dietetike, dobia e tij shpesh është debatuar.

Posted in Uncategorized

Barnat NSAID, rrezik për zemrën

E Shtunë, 01 Qershor 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një paralajmërim ndaj barnave të zakonëshme kundër dhimbjeve dhe pezmatimeve që çdokush i merr një një kohë a një tjetër. Por në se merren në doza të larta, thotë studimi, ato mund të shkatojnë probleme në zemër.

Posted in Uncategorized

Barnat NSAID, rrezik për zemrën

E Shtunë, 01 Qershor 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një paralajmërim ndaj barnave të zakonëshme kundër dhimbjeve dhe pezmatimeve që çdokush i merr një një kohë a një tjetër. Por në se merren në doza të larta, thotë studimi, ato mund të shkatojnë probleme në zemër.

Posted in Uncategorized

Gjumi i foshnjave ndikohet nga gjenet

E Premte, 31 Maj 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Rreth foshnjave që flenë ose nuk flenë.

Posted in Uncategorized

Pesticidet dhe sëmundja Parkinson

E Mërkurë, 29 Maj 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Disa fjalë paralajmëruese rreth Parkinsonit

Posted in Uncategorized

Pesticidet dhe sëmundja Parkinson

E Mërkurë, 29 Maj 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Disa fjalë paralajmëruese rreth Parkinsonit

Posted in Uncategorized

Rekomandime ambicioze për ushtrime fizike

E Diel, 26 Maj 2013
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Eshtë fjala për Edukatën Fizike. Dhe – sipas një studimi të ri – nxënësit nuk po e marrin sa duhet.

Posted in Uncategorized

Ora e trupit lidhet me depresionin

E Shtunë, 25 Maj 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Prishja e gjumit dhe ritmeve të tjera trupore që shpesh shoqërojnë depresionin klinik mund të lënë një shenjë në tru. Një studim i aktivitetit të gjeneve në trurin e njerëzve të cilët kanë vuajtur nga depresioni zbulon një çrregullim në ritmin e përditshëm qarkullues (circadian). Rezultatet u publikuan në Procedurat […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2021
M T W T F S S
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31