Truri dhe telefoni

E Premte, 02 Janar 2015
Leave a comment

smartphoneKur njerëzit kalojnë kohë duke bashkëvepruar me celularë, kjo në fakt ndryshon mënyrën se si gishtat dhe truri punojnë së bashku, për të sjellë ndryshime edhe në qëndrime.
Read the rest of this entry »

Romë e ujë

E Mërkurë, 31 Dhjetor 2014
Leave a comment

waterPerandoria romake u shtri në mbi tre kontinente për shumë shekuj; në të banonin rreth 70 milion njerëz,  Në një zonë të tillë të madhe të siguroje furnizim të qëndrueshëm me ushqim nuk ishte e lehtë, veçanërisht po të kihet parasysh klima e ndryshueshme dhe e thatë në rajonin e Mesdheut.
Read the rest of this entry »

Vetmia dhe modernizimi

E Diel, 28 Dhjetor 2014
Leave a comment

LonelinessKa pasur një shqetësim në rritje se shoqëria moderne e bën njeriun gjithnjë e më të vetmuar. Read the rest of this entry »

Muzika dhe fëmijët

E Shtunë, 27 Dhjetor 2014
Leave a comment

MusicFëmijët që luajnë në violinë apo piano mund të jenë duke mësuar më shumë se vetëm Mozartin. Një grup psikiatrësh në Universitetin e Vermontit thotë se ushrimi muzikor mund t’i ndihmojnë fëmijët të përqendrojnë vëmendjen, kontrollojnë emocionet dhe të zvogëlojë ankthin e tyre.
Read the rest of this entry »

Arkeologji – Në kërkim të Davidit

E Premte, 26 Dhjetor 2014
Leave a comment

KhirbetShumë dijetarë modernë i cilësojnë Davidin dhe Solomonin si figura mitologjike dhe besojnë se mbretëritë e tyre nuk kanë ekzistuar.
Read the rest of this entry »

Film: Jeta private e Leonardos

E Enjte, 25 Dhjetor 2014
Leave a comment

Leonardo-da-vinciFigura që shihni është vetë-portret i Leonardos – dhe ju mund të mendoni se keni dëgjuar gjithçka në lidhje me njeriun e famshëm të Rilindjes italiane, i cili pikturoi Mona Lisën, dhe mbushi botën me skica të makinave fluturuese. Por shanset janë, se disa fakte për jetën e Leonardo da Vinçit mund t’iu duken të papritura.
Read the rest of this entry »

Shkencë: Shikim me ngjyra

E Diel, 21 Dhjetor 2014
Leave a comment

visionShimpanzetë shohin si njerëzit, me ngjyra, apo ndoshta njerëzit shikojnë si shimpanzetë.
Read the rest of this entry »

Zgjim ndërgjegjës

E Diel, 21 Dhjetor 2014
Leave a comment

awakingPërvojat transhendente, transformuese, prekin njerëzit duke i bërë të ndryshojnë rrënjësisht. Kjo, kur njeriu kupton se është qenie ndërdimensionale, përgjegjës për jetën dhe jo viktimë, thuhet në ‘New Consciousness Review’.
Read the rest of this entry »

Shkencë: Shenja të bujarisë në tru

E Shtunë, 20 Dhjetor 2014
Leave a comment

chilldrenKa shumë lloje të sjelljeve pro-sociale, të cilat mësohen në fëmijëri. Edhe pse fëmijët janë ndihmues nga natyra, ndarja apo dhënia ka tendencë të jetë egoiste.
Read the rest of this entry »

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2024
M T W T F S S
« May    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031