Arkeologji: Parahistori

E Diel, 14 Dhjetor 2014
Leave a comment

archeologyNjë ekip nga Universiteti i Kentuckyt zbuloi prova të  dy vendbanimeve të humbura në Italinë veriore. Duke përdorur ekspertizën  arkeologjike dhe teknologjinë moderne, të dhënat e mbledhura tregojnë ekzistencën e një vendbanimi romak ngritur mbi një vendbanimi të mundshëm parahistorik.
Read the rest of this entry »

Libër: Luftë e Fe

E Shtunë, 13 Dhjetor 2014
Leave a comment

book coverLufta e parë Botërore – Lufta për t’i dhënë fund të gjitha luftërave – në fakt mbolli fara për konflikte të ardhshme, përmes fesë. Kjo është neglizhuar, thotë një historian.
Read the rest of this entry »

Psikologji: Besimet

E Premte, 12 Dhjetor 2014
Leave a comment

ReligionLëvizjet asketike dhe moralizuese që krijuan traditat fetare – Budizmi, Judaizmi, Hinduizmi, Krishtërimi dhe Islamizmi – të gjitha u ngritën rreth të njëjtën kohë në tre rajone të ndryshme në Euroazi. Në një studim në Cell Press, shkencëtarët thonë se kanë krijuar një model bazuar në histori dhe psikologji, për të shpjeguar pse shfaqjet e feve janë ndikuar nga rritja e standardeve të jetesës.
Read the rest of this entry »

Shkencë:Origjina e ujit

E Enjte, 11 Dhjetor 2014
Leave a comment

ROSETTANjë prej hipotezave kryesore të formimit të Tokës është se ajo ishte aq e nxehtë kur u formua 4.6 miliardë vjet më parë sa çdo përmbajtje ujit duhet të kishte zier. Por, sot, dy të tretat e sipërfaqes së Tokës janë mbuluar në ujë.
Read the rest of this entry »

Mjekësi: Ajri i ndotur dhe zemra

E Mërkurë, 10 Dhjetor 2014
Leave a comment

coverPacientët me sëmundje të zemrës janë këshilluar për të shmangur të qenit jashtë gjatë orëve të trafikut të madh, thuhet në një studim botuar në Europian Heart Journal.
Read the rest of this entry »

Arkeologji: Vikingët

E Diel, 07 Dhjetor 2014
Leave a comment

VikingsVikingët janë të njohur për bastisje dhe tregti, por ata që u vendosën në Islandë shekuj më parë shpenzuan më shumë kohë për prodhimin dhe konsumin e birrës dhe mishit – pjesërisht për të fituar pushtet politik.
Read the rest of this entry »

Shkencë: Gjitarët

E Shtunë, 06 Dhjetor 2014
Leave a comment

cynodont therapsidsGjitarët e parë u ngritën në periudhën Triasik më shumë se 250 milionë vjet më parë – ata atëherë ishin kryesisht trup-shkurtër, mbuluar me qime a flokë, dhëmbë të mprehtë, hundë të gjatë, tru të madh, dy-këmbësh; të gjitha karakteristika që i dallonin nga paraardhësit e tyre zvarranikë.
Read the rest of this entry »

Ngrohje apo ftohje globale?

E Enjte, 04 Dhjetor 2014
Leave a comment

GlobeNuk ka ngrohje globale, as ka pasur për shumë vite, dhe tani dihet me siguri se Toka po shkon drejt ftohjes, thuhet në një studim. Korporata për Kërkime shkencore në Hapësirë, në Orlando, Florida,  thotë se ka zbuluar një cikël diellor që po e shtyn planetin në një fazë të rrezikshme të ftohjes.
Read the rest of this entry »

Shkencë: Evolucion

E Enjte, 04 Dhjetor 2014
Leave a comment

shellMbulesa e breshkës është një strukturë komplekse që ka filluar të zhvillohet mbi 260 milionë vjet më parë dhe me kalimin e miliona viteve ka ndryshuar gradualisht në formën e saj të sotme.
Read the rest of this entry »

Mjekësi – Dhimbja

E Diel, 30 Nëntor 2014
1 comment

PAINDhimbja është problem i madh. Ndërsa vazhdon të mbetet një nevojë e paplotësuar mjekësore, dhimbja shkakton vuajtje dhe kosto. Trajtimet aktuale janë problematike për shkak të efekteve anësore të patolerueshme, ulin cilësinë e jetës dhe nuk shuajnë dhimbjen.
Read the rest of this entry »

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

July 2024
M T W T F S S
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031