Shkencë: Konkurrenca

E Enjte, 30 Tetor 2014
Leave a comment

1coverPothuajse të gjitha organizmat në botë konkurrojnë me anëtarët e specieve të tyre. Megjithatë, individët ndryshojnë dukshëm; disa janë shumë konkurrues dhe të etur për të patur qasje në burimet e cilësisë së lartë, ndërsa të tjerët duke bërë përdorimin e kujdesshëm të burimeve që mbeten. Read the rest of this entry »

Shkencë: FRAX

E Diel, 26 Tetor 2014
Leave a comment

FRAX-iphone-app-1Një nga përparimet më të rëndësishme në menaxhimin e osteoporozës dekadën e kaluar ka qenë futja e algoritmeve të vlerësimit të rrezikut të thyerjes. Read the rest of this entry »

Shkencë – Molekulë

E Shtunë, 25 Tetor 2014
Leave a comment

coverNë atë që duket si lëvizje pa shkak kundër mbijetesës, në kafshë, disa qeliza janë të destinuar të vdesin nga nxitja e një programi biologjik të njohur si apoptozë. Kjo sjell të kuptuarit e evolucionit të një molekule kyçe e quajtur “caspase-8”, nismëtare në vdekjen e qelizave, që është identifikuar për herë të parë tek njerëzit.
Read the rest of this entry »

Shkencë: Ebola

E Premte, 24 Tetor 2014
Leave a comment

PeerJjpegNjë studim i ri po ndihmon për të rishkruar historinë e familjes së filoviruseve, në të cilën Ebola dhe i afërmi i saj vdekjeprurës, virusi Marburg, kanë ekzistuar që para  23-milionë vjetëve.
Read the rest of this entry »

Shkencë: Ecja

E Enjte, 23 Tetor 2014
Leave a comment

walkingGjendja shpirtërore mund të ndikojë mënyrën si ecim – rënia e shpatullave nëse jemi të pikëlluar; ecje sikur kërcejmë nëse jemi të lumtur. Tani shkencëtarët kanë treguar se kjo punon edhe anasjelltas  – duke i bërë njerëzit të imitojnë një mënyrë të lumtur apo të trishtuar të ecuri ata mund të ndikojnë gjendjen e tyre.
Read the rest of this entry »

Shkencë: Gladiatorët dhe dieta e tyre

E Mërkurë, 22 Tetor 2014
Leave a comment

GladiatorsBurimet historike tregojnë se Gladiatorët kishte dietën e tyre. Kjo përbëhej nga fasule dhe drithra. Raportet bashkëkohore u referohen gladiatorëve si “ngrënës elbit”.
Read the rest of this entry »

Shkencë: Syri

E Diel, 19 Tetor 2014
Leave a comment

eye and brainNe mendojmë se e shohim botën në detaje. Në fakt, sytë mund të procesojnë vetëm një pjesë të mjedisit tonë.
Read the rest of this entry »

Muzikë darviniane

E Martë, 14 Tetor 2014
Leave a comment

DarwinTunesShkencëtarët nga Imperial College në Londër kanë shpikur një mënyrë për të prodhuar muzikë pa kompozitor. Read the rest of this entry »

Studim: Kanabis

E Hënë, 13 Tetor 2014
Leave a comment

Drug_and_Alcohol_Dependence_(journal)Disa besojnë se pirja e duhanit kanabis apo marijuanas nxit krijimtarinë. Por një studim i ri nga shkencëtarë nga Universiteti Leiden në Holandë pretendon se nuk është kështu; pirja e kanabis  madje mund të pengojnë krijimtarinë. Sipas tyre, thënia se kanabis përmirëson kreativitetin “është iluzion”.
Read the rest of this entry »

Shkencë: Perceptime

E Diel, 12 Tetor 2014
Leave a comment

Mona LisaNjë nga gjetjet më të fuqishme në psikologji sociale është “bukuria-është-e mirë”, d.m.th., njerëz fizikisht tërheqës perceptohen dhe trajtohen më pozitivisht se njerëzit fizikisht jotërheqës. Por ka njerëz tërheqës që nuk janë aspak të mirë, dhe anasjelltas.
Read the rest of this entry »

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

February 2024
M T W T F S S
« May    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829