Shkodra, arkeologjikisht e pazbuluar

E Diel, 31 Gusht 2014
Leave a comment

ShkodraNë  korrik 2014, revista “Archaeology in Europe” njoftoi se një ekip arkeologësh nga Universiteti i Varshavës, Poloni,  kishte zbuluar një dush të shekullit XIV, në veriperëndim të Shqipërisë – cilësuar zbulimi më i madh i vitit – banjot turke – hamam, me sistem ngrohje qendrore. Read the rest of this entry »

Truri si kompjuteri

E Shtunë, 30 Gusht 2014
Leave a comment

cogscilogo_w300Të moshuarit nuk e humbasin kujtesën, ata vetëm dinë më shumë
Read the rest of this entry »

Thuaj jo vetëm po

E Premte, 29 Gusht 2014
Leave a comment

YesManNjë studim nga Universiteti i Liverpulit sugjeron se, të ndjehesh keq në punë është gjë e mirë…ndërsa, ndryshe nga ç’mendohet,  ndjenja e mirë në vendin e punës mund të çojë në rezultate negative.

Duke eksploruar rolin e emocioneve në vendin e punës, shkencëtarët gjetën, se zemërimi jo gjithmonë shpie në rezultate negative dhe mund të përdoret si forcë për të mirë me anë të vepruarit kundër padrejtësisë nëse motivohet nga shkeljet e perceptuara të standardeve morale; një i punësuar, për shembull, mund të shprehë zemërimin konstruktiv pasi ka parë se një manaxher ka trajtuar me padrejtësi një punëtor tjetër.

Në raste të tilla, zemërimi mund të jetë i dobishëm pasi parandalon a shkurajon përsëritjen e padrejtësive në të ardhmen në vendin e punës. Gjithashtu, duke qenë shumë pozitiv në mjedisin ku punon, ky qëndrim në vend që të rezultojë në produktivitet dhe mirëqenien më të madhe, mund të çojë në vetëkënaqësi, cektësi dhe mediokritet.

Studimi gjithashtu konstaton se në situatë në grup, negativiteti (të mos thënit gjithmonë ‘po’) mund të ketë ndikim të mirë, duke çuar në më pak konsensus a konformitet dhe në më shumë diskutim, që rrit efikasitetin e ekipit.

Studimi i shkencëtarëve të Universitetit të Liverpulit sfidon idenë mbizotëruese se emocionet pozitive (sjellje ‘si urdhëron’)  në vendin e punës japin rezultat pozitiv.

Iluzione të gjetura

E Martë, 26 Gusht 2014
Leave a comment

MarsNjë foto nga Sonda Rover Curiosity e NASA-s në planetin Mars vendosur në Internet para disa ditësh u shoqërua me thëniet se roboti i Roverit ka gjetur një kockë këmbe (pjesë kofshe) në planetin e kuq – por kjo e ashtuquajtur kockë ishte  një copë gur, shkëmb i gërrye i thyer marsian, thotë NASA (Agjencia amerikane për kërkime në Hapësirë).

Bakteret në kontroll..

E Hënë, 25 Gusht 2014
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Bacteria1jpegKjo tingëllon si fantashkencë, por duket se bakteret brenda trupit – të cila tejkalojnë qelizat  me rreth 100-fish – shumë mirë mund të ndikojnë në dëshirën e një personi për të ngrënë atë që duan bakteret, dhe jo atë që do njeriu. Read the rest of this entry »

Gjurmimi i prejardhjes së gjuhëve indo-evropiane

E Diel, 24 Gusht 2014
Leave a comment

Into-European Family of languages,Indo-European Family copyNjë studim i ri sugjeron se familja indo-evropiane e gjuhëve e ka origjinën në Anatolia, Anadoll (sot në Turqi). Read the rest of this entry »

Efektet psikologjike të komunikimit elektronik

E Diel, 24 Gusht 2014
Leave a comment

Digital mediaAftësitë sociale të fëmijëve mund të jenë në rënie ndërsa ata shpenzojnë më pak kohë për komunikim drejtpërdrejt a ballë-për-ballë për shkak të përdorimit gjithnjë e më shumë të mediave elektronike.
Read the rest of this entry »

Neandertalët dhe Njerëzit

E Premte, 22 Gusht 2014
Leave a comment

neanderthalsSipas një studimi të ri, neandertalët dhe njerëzit modernë kanë bashkëjetuar për rreth 5 mijë vjetë (45.000 -39.000 vjet më parë). Read the rest of this entry »

Otto Witte; ish-Mbret i Shqipërisë

E Mërkurë, 13 Gusht 2014
Leave a comment

Otto Witte1913 – Otto Witte, aktor e akrobat, shpalli se ishte kurorëzuar mbret i Shqipërisë. Në vitin 1913, disa muslimanë shqiptarë ftuan Halim Eddine, nipin e Sulltanit, që të vinte në Shqipëri dhe të bëhej mbret i saj. Read the rest of this entry »

Maqedonë, ilirë e epirotë

E Premte, 01 Gusht 2014
Leave a comment

Philip II of Macedonia Më 2 gusht 338 pes – një ushtri e Maqedonisë e kryesuar nga Philip II mundi forcat e bashkuara të Athinës dhe Tebës, në Chaeronea, Boeoti, duke siguruar mbizotërimin maqedon në More dhe Egje. Read the rest of this entry »

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

July 2024
M T W T F S S
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031