Mjeda; kur vajton bylbyli

E Enjte, 31 Korrik 2014
Leave a comment

Dom Ndre MjedaMë 1 gusht 1937  – Shkodër, vdiq Ndre Mjeda; atdhetar, klerik, poet –

(Vaji i Biylbylit);

“…Po shkrihet bora,
Dimni po shkon;
Biylbyl i vorfën ,
Pse po gjimon?..” Read the rest of this entry »

Mithat Frasheri – Ati i Kombtarizmit

E Enjte, 31 Korrik 2014
Leave a comment

Mithat Frasheri (1880 - 1949)Në korrik 1949 – Mit’hat Frashër zgjidhet kreu i Komitetit Shqipëria e Lirë. Në tetor ai vdiq (69 vjeç) nga një goditje në zemër në Hotelin Lexington në Lexington Avenue në Nju Jork (edhe teori komploti ekzistojnë rreth vdekjes së tij). Read the rest of this entry »

Claudio Saracini; Muzikant i harruar

E Martë, 01 Korrik 2014
Leave a comment

Marco BerniMë 1 korrik 1586 në Siena të Italisë, në një familje fisnike, lindi Claudio Saracini, instrumentist i njohur lute (lahutë), dhe kompozitor italian (vdiq më 1630). Pak dihet lidhur me arsimin e tij muzikor.
Read the rest of this entry »

Philby; Histori nga Lufta e Ftohtë

E Martë, 01 Korrik 2014
Leave a comment

Kim PhilbyMe 1 korrik 1963 – Qeveria britanike pranon se ish-diplomati i saj, Harold Adrian Russell “Kim” Philby, kishte vepruar si agjent sovjetik. Dezertim i tij në Bashkimin Sovjetik në janar 1963 ishte një prej momenteve më dramatike të Luftës së Ftohtë.
Read the rest of this entry »

Vetëm, nga Maya Angelou

E Enjte, 29 Maj 2014
Leave a comment

Maya Angelou28 maj 2014 – Maya Angelou, një nga poetët më të njohur të Amerikës dhe autore vdiq këtë ditë, këtë vit, 86 vjeç; Read the rest of this entry »

Pushtimi i parë i Ilirisë

E Diel, 25 Maj 2014
1 comment

Queen TeutaPranverë, më 229 pes – Romakët pushtojnë për here të parë Ilirinë, kur dy konsuj, Fulvus dhe Postimius, me ushtritë e tyre (njëri nga deti e tjetri nga toka) u dërguan për të ndëshkuar mbretëreshën Teuta Read the rest of this entry »

Lindi Naimi, poeti i mirëkuptimit

E Diel, 25 Maj 2014
Leave a comment

Naim FrashëriMë 25 maj 1846 – Në Frashër të Përmetit lindi Naim Frashëri poeti më i madh i rilindjes kombëtare shqiptare, mendimtar dhe veprimtar i shquar i arsimit dhe kulturës, pasurues i gjuhës shqipe – poet romantik, i këndoi dashurisë, natyrës, mallit më mirë se gjithkush tjetër – zëri më i ëmbël i mirëkuptimit mes bashkë-atdhetarëve të përçarë. Më 1900, vdiq në Stamboll – 54 vjeç. Read the rest of this entry »

Bajroni kalon Dardanelet

E Shtunë, 03 Maj 2014
Leave a comment

Astrit Lulushi

Lord ByronMë 3 maj 1810 – Lord Bajroni kaloi Hellespontin me not për 1 orë e 10 minuta. Hellesponti, sot Dardanele, ngushticë 1.3 deri 5 km e gjerë dhe 64 km e gjatë, midis Turqisë aziatike dhe evropiane, që lidh Detin Egje me detin Marmara. Read the rest of this entry »

Histori: Vatra tregon fuqinë e saj

E Premte, 02 Maj 2014
Leave a comment

Astrit Lulushi

vatra-logo-largeMë 2 maj 1919, Nikolas Kasavetes, sekretari i Bashkimit Pan Epirot të Amerikës, paraqet një dokument konfidencial pranë Konferencë së Paqes në Paris, duke kërkuar bashkimin e të gjithë Epirit të Veriut me Greqinë. Read the rest of this entry »

Lufta ruso – turke dhe Ballkani

E Enjte, 24 Prill 2014
1 comment

Astrit Lulushi

Russian -  Turkish WarMë 24 prill 1877 fillon lufta ruso – turke; Rusia i shpall luftë Perandorisë Osmane – ishte në fakt konflikt midis Perandorisë Osmane dhe Koalicionit Ortodoks Lindor. Luftimet u zhvilluan në Kaukaz e pastaj në Ballkan nën atmosferën e krijuar nga nacionalizmi i shekullit të 19-të. Read the rest of this entry »

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

April 2024
M T W T F S S
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930