Ç’duhet bërë për të qenë i lumtur?

E Premte, 15 Maj 2015
Leave a comment

happinessPër të qenë i lumtur, arsyet janë të shumta, që nga gjenet deri tek mirëqenia.
Read the rest of this entry »

Mistere të trurit

E Diel, 10 Maj 2015
Leave a comment

brainPjesa më e madhe e asaj që nuk kuptohet rreth qenies njerëzore është thjesht në kokë. Truri është organ enigmë, siç janë edhe pyetjet mbi jetën dhe vdekjen, vetëdijen, gjumin, dhe shumë më të tjera. Read the rest of this entry »

Fruktozë dhe glukozë

E Shtunë, 09 Maj 2015
Leave a comment

fruktozeLloji i sheqerit në pije mund të ndikojë në dëshirën për të ngrënë. Studimet tregojnë se njerëzit donin të hanin më shumë ushqim me kalori të lartë pas një pije me përmbajtje fruktozë.
Read the rest of this entry »

Armët dhe zhvillimi

E Enjte, 07 Maj 2015
Leave a comment

armëtPërdorimi i armëve mund të datohet që para ngritjes së njerëzimit –  shimpanzetë përdornin gurë e shkopinj për të ndjekur kundërshtarët e tyre.
Read the rest of this entry »

Aftësi dhe autizëm

E Diel, 03 Maj 2015
Leave a comment

prodigyPersoni me aftësi të jashtëzakonshme mund të ketë tipare të ngjashme gjenetike me personin me autizëm –  ata kanë të përbashkëta veçori të tilla si kujtesë të jashtëzakonshme dhe vëmendje në detaje.
Read the rest of this entry »

A është Bota hologram?

E Diel, 03 Maj 2015
Leave a comment

UniverseNë shikim të parë, nuk ka dyshim; universi duket 3-dimensional. Por një teori e fizikës teorike e sfidon këtë, duke thënë se ajo që perceptohet si 3-D mund të jetë thjesht imazhi i dy dimensioneve në një horizont të madh kozmik.
Read the rest of this entry »

Drita kundër dhimbjes

E Shtunë, 02 Maj 2015
Leave a comment

painPavarësisht abuzimit të mundshëm me barna që përmbajnë opium (opiode), këto ilaçe kanë qenë prej kohësh mundësia më e mirë ndaj dhimbjeve të forta. Ato ndërveprojnë me receptorët e qelizave të trurit që stimulojnë sinjale për të ndalur dhimbjen.
Read the rest of this entry »

Hawking ‘trademark’

E Premte, 01 Maj 2015
Leave a comment

HawkingStephen Hawking, fizikant britanik i njohur për kërkimet e tij novatore ndërsa përballet me paaftësi të theksuara fizike, ka aplikuar për markën e emrit të tij.
Read the rest of this entry »

Në kërkim të grimcave të reja

E Enjte, 30 Prill 2015
Leave a comment

LHCNjë unazë nëntokësore 27 km  në Gjenevë, Zvicër, ka dyfishuar fuqinë e saj. LHC (Large Hadron Collider), Laboratori që kërkonte grimcën tani do të fillojë kërkimin për grimca edhe më të vogla se atomi.
Read the rest of this entry »

Botë universesh

E Mërkurë, 29 Prill 2015
Leave a comment

universesBota ku jetojmë mund të jetë vetëm një prej universeve në numër pafund.
Read the rest of this entry »

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2024
M T W T F S S
« May    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031