Padukshmëria, jo thjesht iluzion

E Diel, 26 Prill 2015
Leave a comment

invisibilityFuqia e padukshme ka hipnotizuar njeriun për një kohë të gjatë, dhe ka frymëzuar autorë dhe filozofë të mëdhenj. Read the rest of this entry »

Pse u zhdukën Neandertalët?

E Diel, 26 Prill 2015
Leave a comment

neandertalsNeandertalët u zhdukën për shkak se nuk arritën të shfrytëzonin fuqinë e zjarrit siç bënë të afërmit e tyre, njerëzit. Po të kishin përdorur zjarrin për gatim ata do të kishin marrë më shumë kalori nga e njëjta sasi ushqimit. Kështu, me kalimin e kohës, njerëzit u shtuan, ndërsa popullsia Neandertale shkoi drejt shuarjes.
Read the rest of this entry »

Vetja në qendër

E Shtunë, 25 Prill 2015
Leave a comment

egocentrismEgocentrizmi dhe narcisizmi kanë arritur shkallën më të lartë – një studim thotë se janë kthyer në epidemi.
Read the rest of this entry »

Një ëndërr për të gjithë

E Premte, 24 Prill 2015
Leave a comment

dreamAmerikanët gjithmonë kanë besuar në barazinë e mundësive. Por një studim në Harvard thotë se parimi qendror i kësaj ëndërre duket më pak i vërtetë.
Read the rest of this entry »

Empati

E Premte, 24 Prill 2015
Leave a comment

empathyKur një person ndjehet i çmuar, ai mund të shohë vlerat e tjetrit. Kur e kupton se ka mendimet dhe emocionet e veta, ai e kupton se të tjerët i kanë ato gjithashtu. Kur idetë dhe ndjenjat e tij respektohen, ai mëson të respektojë të tjerët.
Read the rest of this entry »

Dy pajisje të reja për trajtimin e kancerit

E Enjte, 23 Prill 2015
Leave a comment

civo-deviceTrajtimi i kancerit është ndonjëherë një proces provash dhe gabimesh, sepse çdo ilaç ose kombinim i tij nuk jep të njëjtin rezultat për të gjithë pacientët. Koha e çmuar mund të humbasë ndërsa mjekët kërkojnë për barnat e duhura për të goditur përsëri një tumor.
Read the rest of this entry »

Shkencë: Si dhe Pse?

E Diel, 19 Prill 2015
Leave a comment

whyKur syri përqëndrohet për shumë kohë mbi sende a objekte këto fillojnë të duken të çuditshme. Kur gjërat merren si të qena ato e bëjnë njeriun të bërtasë a të qeshë. Çdo gjë ka thelbin e vet, disa e shohin, të tjerët jo.
Read the rest of this entry »

Tru e zemër

E Shtunë, 18 Prill 2015
Leave a comment

bran heartEkziston mendimi se në momentet para vdekjes, zemra luan rol qendror – ndërsa zemra ndalon rrahjet, gjaku ndalon së rrjedhuri nëpër vena, dhe pjesa tjetër e trupit ngadalë ndërpret aktivitetin. Por a mos është kjo pikëpamje e gabuar?
Read the rest of this entry »

Ndryshim paradigmë

E Premte, 17 Prill 2015
1 comment

logoMë 1962, Thomas Kuhn shkroi librin ‘The Structure of Scientific Revolution’, duke popullarizuar konceptin ‘ndryshim paradigmë’. Kuhn argumenton se përparimi shkencor nuk është evolucionar, por një seri ndërthurjesh me shenja revolucionesh intelektuale të dhunshme, ku një koncept i njohur zëvendësohet me një tjetër.
Read the rest of this entry »

Deshifrime nga një gjuhë e panjohur

E Mërkurë, 15 Prill 2015
Leave a comment

the bookNjë studiues thotë se ka deshifruar 10 fjalë nga një dorëshkrim në gjuhë të palexueshme deri sot.
Read the rest of this entry »

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2024
M T W T F S S
« May    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031