Fëmijët, paraja dhe zhvillimi mendor

E Mërkurë, 01 Prill 2015
Leave a comment

rich, poorFëmijët dhe adoleshentët nga familje me të ardhura të ulëta kanë dallime në strukturën e trurit në krahasim me fëmijët nga familje të pasura.
Read the rest of this entry »

Sëmundjet mendore dhe krimi i dhunshëm

E Diel, 29 Mars 2015
1 comment

mental illnessNdoshta kurrë nuk mund të mësohet saktësisht pse bashkë-piloti i linjës ajrore Germanwings, Andreas Lubitz, kreu atë që besohet të ketë qenë përplasje e qëllimshme në Alpet franceze, por ekspertë të shëndetit thonë se ndonjë sëmundje mendore që Lubitz mund të kishte pasur është vetëm një kontribues i mundshëm për këtë tragjedi.
Read the rest of this entry »

Kur sytë i shërbejnë stomakut

E Shtunë, 28 Mars 2015
Leave a comment

foodShqisat e të parit nuk janë vetëm për të dhënë një pamje të asaj që ndodh në botë; ato afektohen nga ajo që ndodh në kokë.
Read the rest of this entry »

Shkencë: Evoluimi i njeriut

E Shtunë, 28 Mars 2015
Leave a comment

evolutionNjë nga teoritë mbizotëruese të evolucionit është se paraardhësi i njeriut, Homo, evoluoi nga një qenie e vogël, u rrit në shtat e në peshë, u ngrit në këmbë, emigroi jashtë Afrikës dhe kolonizoi Euroazinë. Këta njerëz ishin mesatarisht më pak se 150cm të lartë, nën 50 kg, dhe emigruan 1 milion e 777 mijë vjet më parë.

Read the rest of this entry »

Ndalimi i dhimbjes

E Premte, 27 Mars 2015
Leave a comment

finger crossedNjeriu ndjen dhimbje kur burimet e saj lidhen me njëra-tjetrën. Kështu, lëvizja e një pjesë të trupit kundrejt një pjese tjetër, mund të ndryshojë dhimbjen – siç ndodh në rastin e kryqëzimit të gishtava
Read the rest of this entry »

Gjuha e ujit të ftohtë

E Diel, 22 Mars 2015
Leave a comment

tongueGjuha e ujit të ftohtë Read the rest of this entry »

Shkencë: ADN ndryshe

E Diel, 22 Mars 2015
Leave a comment

adnADN-ja e trashëguar nga prindërit kontribuon në përbërjen fizike – ngjyrën e syve, flokëve, ose të qenit mashkull apo femër. ADN-ja gjithashtu mund të ndikojë në se njeriu preket nga sëmundje të caktuara apo çrregullime si, fibroza cistike, hemofilia, për të përmendur disa.
Read the rest of this entry »

Vendi me banorët më të lumtur në botë

E Shtunë, 21 Mars 2015
Leave a comment

gallupTë gjitha vendet e Amerikës Latine renditen në krye të 10 vendeve me njerëz të lumtur, me Paraguajin si vendi më i lumtur në botë – sipas sondazhit që organizata Gallup zhvilloi në 143 vende.
Read the rest of this entry »

Shkencë: Muzika ndihmon kujtesën

E Diel, 15 Mars 2015
Leave a comment

musicEdhe pse dëgjimi i muzikës është i zakonshëm në të gjitha shoqëritë, përcaktuesit biologjikë janë kryesisht të panjohur. Read the rest of this entry »

Smartphone dhe zgjuarsia

E Diel, 15 Mars 2015
Leave a comment

smartphoneTelefonët e sotëm celularë (Smartphone, iPhone, etj) ndihmojnë për të gjetur shpejt një numër telefoni, japin drejtime të menjëhershme dhe rekomandojë restorante, Por këto lehtësi e bëjnë njeriun të shmangë të menduarit.
Read the rest of this entry »

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2024
M T W T F S S
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930