Shkencë: Gjithësi pa fillim

E Diel, 01 Mars 2015
Leave a comment

UniversNëse një teori e re rezulton të jetë e vërtetë, Gjithësia nuk mund të ketë filluar me shpërthimin e madh, në fakt, mund të mos ketë fillim fare.
Read the rest of this entry »

Marihuana; me rrezik apo jo?

E Shtunë, 28 Shkurt 2015
Leave a comment

MarijuanaEkzistojnë të paktën 10 druga që janë më vdekjeprurës se marihuana, përfshi disa që janë të ligjshme, si alkooli dhe nikotina.
Read the rest of this entry »

Shkencë: Bashkëpunimi

E Premte, 27 Shkurt 2015
Leave a comment

PREDICTIONÇdo ditë njeriu merr vendime bazuar në parashikimin se ç’do të bëjë tjetri – si shoferi përpara semaforit.
Read the rest of this entry »

Shkencë: Grimcat

E Enjte, 26 Shkurt 2015
Leave a comment

materShumica e ligjeve të natyrës i trajtojnë grimcat dhe antigrimcat në mënyrë të barabartë, por yjet dhe planetet janë bërë nga grimca, dhe jo nga antigrimca; kjo asimetri, e cila favorizon materien, ka shumë vite që shqetëson shkencëtarët.
Read the rest of this entry »

Shkencë: Bota sot dhe njeriu i parë

E Mërkurë, 25 Shkurt 2015
2 comments

Toba lakeKatastrofa Toba ishte një shpërthim super-vullkanik rreth 77-mijë vjet më parë në vendin ku sot ndodhet liqeni Toba, në Sumatra, Indonezi; Toba është një nga shpërthimet më të mëdha që ka ndodhur në planetin Tokë (100 herë më i madh se shpërthimi më 1815, në Tambora në Indonezi, i cili shkaktoi “Vitin pa verë” më 1816 në hemisferën veriore).
Read the rest of this entry »

Shkencë: Truri

E Diel, 22 Shkurt 2015
Leave a comment

brainTruri  i njeriut është zgjeruar në mënyrë dramatike gjatë rrjedhës së evolucionit, duke dhënë aftësi unike për përdorimin e gjuhës abstrakte dhe për të zgjidhur probleme matematike. Por në ç’mënyrë ky tru arriti të bëhej më i madh se ai i të afërmit të tij, shimpanzes, nëse pothuajse të gjitha gjenet mes dy llojeve janë të njëjta?
Read the rest of this entry »

Shkencë: Ç’thonë gishtat?

E Diel, 22 Shkurt 2015
Leave a comment

FingersRaporti midis gjatësisë së gishtave ka qenë i lidhur me një numër veçorish fizike dhe personaliteti.
Read the rest of this entry »

Shkencë: Stres

E Shtunë, 21 Shkurt 2015
Leave a comment

STRESSKur njeriu e përgatit veten mendërisht për një ngjarje të vështirë a mendon ai/ajo se problemi do të ikë vetë, apo ndërmerr hapa që problemi të zhduket?
Read the rest of this entry »

Shkencë – truri dhe të folurit

E Premte, 20 Shkurt 2015
Leave a comment

BrocaNë vitin 1860, mjeku francez Pierre Paul Broca e caktoi rajonin paraballor të trurit si selinë e fjalës. Read the rest of this entry »

Dietë e shëndet

E Enjte, 19 Shkurt 2015
Leave a comment

nlpr3Shkencëtarë në Universitetin  Yale, Shkolla e Mjekësisë, thonë se gjatë dietës oso agjërimit, trupi prodhon një substancë e cila mund të bllokojë çrregullime të ndryshme.
Read the rest of this entry »

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2024
M T W T F S S
« May    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031