Shkencë: Lidhje mes qelizave

E Mërkurë, 18 Shkurt 2015
Leave a comment

CELLSi marrëdhëniet njerëzore – rrugë me dy kalime – edhe me qelizat, numri i tyre në trup, rreth 100 trilionë – duhen të paktën dy partnerë që të ndodhë lidhja (fusioni).
Read the rest of this entry »

Gjetja e frymëzimit

E Diel, 15 Shkurt 2015
Leave a comment

NarcisismËshtë e paqartë pse njerëzit e fuqishëm frymëzohen nga vetja, megjithëse ekzistojnë shumë teori.
Read the rest of this entry »

Kuptimi i qeshjes

E Premte, 13 Shkurt 2015
Leave a comment

smileQë kur Leonardo Da Vinci pikturoi Mona Lisën, shumë është thënë për atë që qëndron pas buzëqeshjes së saj. Tani, shkencëtarët kanë zbuluar se sa ngatërruese është shprehja e Monës, aq sa e bën njeriun të perceptojnë një fytyrë të lumtur, edhe nëse ajo s’është.
Read the rest of this entry »

Bota pa Aleksandrin

E Enjte, 12 Shkurt 2015
Leave a comment

The Death of Alexander the Great Oil Painting - Jean II Restout.Ndërsa Aleksandri i Madh ra në shtratin e vdekjes më 323 pes, gjeneralët e pyetën se kujt do t’ia linte perandorinë. “Më të fortit,” tha Aleksandri, dhe vdiq. Sigurisht, ata të gjithë filluan të luftonin për të gjetur më të fortin, dhe perandoria u copëtua.
Read the rest of this entry »

Frika e Rritjes

E Diel, 08 Shkurt 2015
Leave a comment

gerascophobiaNjë djalë 14-vjeçar në Meksikë pati një frikë të tillë intensive të rritjes dhe ndërmorri hapa ekstremë për ta fshehur ose frenuar atë, duke kufizuar marrjen e ushqimit.
Read the rest of this entry »

Sa kohë qëndron në Facebook?

E Shtunë, 07 Shkurt 2015
Leave a comment

facebookPjesëmarrja në rrjetet sociale online mund të ketë efekt të dëmshëm duke ulur vetëkontrollin mes disave, thuhet në revistën Consumer Research.
Read the rest of this entry »

Paraja dhe stresi

E Premte, 06 Shkurt 2015
Leave a comment

STRESSNëse shqetësoheni sepse nuk keni, nuk jeni vetëm. Paraja është faktori numër 1 i stresit, pastaj vijnë detyrimet familjare dhe problemeve shëndetësore.
Read the rest of this entry »

Në kërkim të qenieve inteligjente

E Enjte, 05 Shkurt 2015
Leave a comment

KeplerShkencëtarë planetarë kanë llogaritur se në galaktikën tonë ka qindra miliarda planetë si Toka që mund të mbështesin jetën.
Read the rest of this entry »

Shiu acid

E Mërkurë, 04 Shkurt 2015
Leave a comment

ButterlochGjatë zhdukjes masive më të keqe në historinë e Tokës, shiu acid  ra si lëng limoni, thonë kërkimet e fundit, botuar në revistën Geology.
Read the rest of this entry »

Shkencë: Migrimet e para

E Diel, 01 Shkurt 2015
Leave a comment

skullNdërsa është e pranuar gjerësisht se origjina e njerëzve bashkëkohorë daton rreth 200.000 vjet më parë në Afrikë, ka pasur debate se cili është modeli i Homo sapiensit në fillim të këtij migrimi që populloi mbarë planetin.
Read the rest of this entry »

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2024
M T W T F S S
« May    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031