Liqen në Sahara?

E Shtunë, 31 Janar 2015
Leave a comment

saharaJeta imiton artin. Edhe shkenca ndonjëherë bën të njëjtën gjë.
Pikturat shkëmbore 7 mijë vjeçare në shkretëtirën e Saharës po ndihmojnë për zbulimin e shtratit të lashtë të një liqeni.
Read the rest of this entry »

Mënyra të mundshme mbi fundin e Tokës (Doomsday)

E Enjte, 29 Janar 2015
1 comment

doomsdayNgrohja globale
Nëna e të gjitha tmerreve apokaliptike, ndryshimi i klimës është kërcënimi më i madh me të cilin përballet planeti, thonë shumë shkencëtarë. Read the rest of this entry »

Dygjuhësia

E Enjte, 29 Janar 2015
Leave a comment

duolingoBill Gates, themelues i kompanisë më të madhe në botë për software, dhe me miliarda të tij, është një nga filantropët më të mëdhenj në botë. Por ka ende një gjë që e bën të ndjehet memec: ai nuk është në gjendje të flasë një gjuhë të huaj.
Read the rest of this entry »

Gjumi dhe kujtesa

E Enjte, 29 Janar 2015
Leave a comment

brainDihet se gjumi, kujtesa dhe të mësuarit janë të lidhura thellësisht. Shumica e kafshëve (nga mizat tek njerëzit) kanë probleme me kujtesën kur u ndalohet gjumi. Read the rest of this entry »

Komunikim nga parahistoria

E Diel, 25 Janar 2015
Leave a comment

stoneDy milionë e 500 mijë vjet më parë, paraardhësit e njeriut në pyjet afrikane krijuan nga copa shkëmbinjsh thika për të prerë një gazelë të vrarë, zebër ose kafshë të tjera. Read the rest of this entry »

Atlas i ri i proteinave

E Shtunë, 24 Janar 2015
Leave a comment

PROTEINNjë atlas i ri i proteinave që gjenden në indet njerëzore zbulon se proteinat në mëlçi apo tru janë të veçanta, por janë të zakonshme në të gjitha indet e tjera në trup.
Read the rest of this entry »

Top i shfryrë

E Shtunë, 24 Janar 2015
Leave a comment

ballPasi një inspektim zbuloi se disa footbollistë kishin përdorur topa të fryrë pak gjatë ndeshjes finale të futbollit amerikan, shumë njerëz filluan të pyesin nëse këta topa i dhanë avantazh të padrejtë skuadrës Patriots të Nju Englandit ndaj Cots të Indianapolisit.
Read the rest of this entry »

Meditimi dhe Feja

E Premte, 23 Janar 2015
Leave a comment

MeditationMeditimi është praktikuar për disa mijëra vjet, dhe në të gjitha fetë e mëdha. Por ç’është meditimi? Çfarë roli luan ai në kultura të ndryshme? Dhe si është praktikuar në pjesë të ndryshme të botës? Këto pyetje shqyrtoi një studim nga shkencëtarë të universitetit të Oslos në Norvegji.
Read the rest of this entry »

Leximi i papiruseve

E Enjte, 22 Janar 2015
Leave a comment

scrollQindra papiruse të mbuluar rreth 2000 vjet më parë nga shpërthimi i malit Vesuv më në fund do të mund të lexohen, në sajë të një teknike të re.
Read the rest of this entry »

Shkence: Shkrim mbi maskë

E Diel, 18 Janar 2015
Leave a comment

mummy-mask-Një tekst që mund të jetë kopja më e vjetër e një ungjilli të njohur – një fragment i Ungjillit sipas Markut që është shkruar  para vitit 90 – pritet të publikohet. Aktualisht, kopjet më të vjetra të mbijetuara të teksteve ungjillore datojnë në vitet 200.
Read the rest of this entry »

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

February 2024
M T W T F S S
« May    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829