15-ти мај, 2012

Posted May 15th, 2012 at 7:29 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Soyuz"

Руските астронаути Генади Падалка и Сергеј Ревин, заедно со Американецот Џозеф Акаба полетаа од космодромот Бајконур во руското вселенско летало Сојуз. Тие ќе бидат новиот екипаж на Меѓународната вселенска станица. (NASA/Bill Ingalls)

"France Politics"

Смена во Елисејската палата во Париз. (Reuters)

"World's Shortest Man"

Најнискиот човек на планетата Чандра Бахадур Данги (според Гинесивата книга на рекорди висок 54,6 см) го допира океанскиот песок во Сиднеј за прв пат во неговиот живот. (AP)

"Israel Palestinians"

Маскирани Палестинци фрлаат камења врз израелски војници пред армискиот затвор Офер во близина на градот Рамалах. (AP)

"Pakistan NATO"

Цистерни со кои се превезува гориво за потребите на НАТО во Авганистан, паркирани во пристанишниот град Карачи во Пакистан. (AP)

"Poland Soccer Euro 2012"

Се загрева атмосферата пред Европското првенство во фудбал што ќе започне со фудбалскиот натпревар на 8-ми јуни во Варшава меѓу репрезентациите на Полска и Грција, а ќе заврши со финалниот меч во Киев, во јули. (AP)

"Sri Lanka War Parade"

Подготовки за воена парада во Шри Ланка. Парадате е во чест на победата врз бунтовничкото движење на Тамилските тигри. (AP)

"Vietnam Trash"

Депонија во близина на Ханој, Виетнам. (Reuters)

"Germany China Exhibition"

„Заедничко живеење“ дело на кинескиот скулптор Шу Џианг, Дрезден, Источна Германија. (AP)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

About

Categories

Calendar

May 2012
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Archives