2-ри јули 2012-та

Posted July 2nd, 2012 at 7:50 pm (UTC+0)
Leave a comment

India Floods

Поплави во Индијана. (AP)

Mexico Election

Водство на Енрике Пења Нието од Инстуционално-револуционерната партија на изборите во Мексико пред противкандидатот од левицата Андрес Мануел Лопес Обрадор. (AFP)

Britain Wimbledon Tennis

Победа на Серена Вилијамс (САД) над Јарослава Шведова (Казахстан) на тенискиот турнир Вимболдон во Лондон. (Reuters)

Посета на кралицата Елизабета Втора на Шкотска. (Reuters)
<div class=

Spain Wildfire
Пожари во Шпанија.(AFP)

29-ти јуни 2012

Posted June 29th, 2012 at 7:58 pm (UTC+0)
Leave a comment

China Astronauts

Успешно приземјување на кинескиот вселенски брод „Шенжу 9“ (Reuters)

Read the rest of this entry »

28-ми јуни 2012-та

Posted June 28th, 2012 at 8:20 pm (UTC+0)
Leave a comment

Belgium Europe Financial Crisis

Протести за време на Самитот на ЕУ во Брисел.(AP)

US Vote Health Care

Врховниот суд го потврди законот за здравствена заштита. (AFP)

Sri Lanka Dengue

Дезинфекција во Коломбо, Шри Ланка, во обид да се спречи ширењето на заразната тропска треска. (AP)

Colorado Wildfire

Огромна штета од пожарите во Колорадо.(Reuters)

Soccer Euro 2012 Spain Portugal

Прослава по победата на Шпанија над Португалија во полуфиналето на Европското фудбалско првенство.(AP)

Експлозија пред Врховниот суд на Сирија во Дамаск.  (Reuters)[/caption]

27-ми јуни 2012-та

Posted June 27th, 2012 at 8:13 pm (UTC+0)
Leave a comment

US Tropical Weather

Поплави во Флорида од тропското невреме Деби. (AP)

Хинду свештеници се молат на монсунските дождови во Хајдерабад, Индија. (AP)

Cambodia Protest

Протести во Пном Пен, Камбоџа. Учесниците бараа ослободување на демонстрантите осудени за судири со полицијата по присилното иселување во 2010-та. (Reuters)

Ракување во Белфаст меѓу кралицата Елизабета и поранешниот командант на ИРА Мартин Мекгинис, кој сега е заменик-прв министер во Владата на Северна Ирска. (AP)[/caption]

[caption id=

Разурната католичка црква во Могадишу, Сомалија.(Reuters)

Spain Protest

Судир на полицијата со припадници на социјалното движење „Стоп за иселувањето“ во Овиедо, Северна Шпанија.(Reuters)

Serbia Archaeology

Откриени коски од мамут во рудникот за јаглен во Костолац, јужно од Белград. (Reuters)

France Wine Fair

Саем на виното во Бордо, Франција. (AFP)

China Economy Retail

Прошетка по популарниот шопинг-центар во Пекинг, Кина. (AFP)

26-ти јуни 2012-та

Posted June 26th, 2012 at 7:32 pm (UTC+0)
Leave a comment

Uganda Landslides

Лизгање на земјиштето во Будуда, околу 250 километри истошно од главниот град на Уганда, Кампала. (AP)

 

France National Assembly

Избор на претседател на француското Национално Собрание. (AP)

Northern Ireland Queen

Пречек на британската кралица Елизабета во Енискилен, Северна Ирска. (Reuters)

Belgium Vertical Run

Белгискиот авантурист Марк Слузни во обид да го сруши светскиот рекорд во „100 метри вертикално трчање“ во Брисел. (AFP)

Omaha Olympics Swimming

Мајкл Фелпс и Конор Двајер на прелиминарниот натпревар за Олимписките игри, во дисциплината 200 метри слободен стил, во Омаха, Небраска. (AP)

Netherlands Circus Tigers

Три сибирски тигри родени во холандскиот циркус „Ренесанса“. (AFP)

 

25-ти јуни 2012-та

Posted June 25th, 2012 at 8:24 pm (UTC+0)
Leave a comment

New York WTC

Потписи на финалната греда која ќе биде вградена во Светскиот трговски центар во Њујорк. (Reuters)

India Kashmir Protest

Пожар во 200 години старо светилиште во Сринагар, Индија. (AP)

Portugal Politics

Гласање на доверба за португалскиот премиер Педро Пасос Коељо. (Reuters)

China WTC

Чистење на прозорци во Светскиот трговски центар во Пекинг. (Reuters)

London Tennis Wimbledon

Од првиот ден на тенискиот турнир Вимблдон. (AFP)

Hong Kong Chief Executive

Куќата на управникот на Хонг-Конг, Леунг Чун-јинг, во фокусот на медиумите откако се извини за дивоградбата. (AP)

Pakistan Daily Life

Бродоградилиште во пакистанскиот град Карачи. (AP)

22-ри јуни 2012

Posted June 22nd, 2012 at 6:53 pm (UTC+0)
Leave a comment

India Shanty Fire

Пожар во сиромашно предградие на Њу Делхи. (AP)

Russia Putin WWII

Рускиот претседател Владимир Путин присуствуваше на одбележувањето на 71-та годишнина од инвазијата на Нацистичка Германија врз Советскиот сојуз. (AP)

Afghanistan Children Freedom

Деца позираат покрај графит со зборот „слобода“ во предградие на Кабул, Авганистан. (AP)

Симболичен протест во Рим против европските лидери и начинот на справувањето со должничката криза во Европа. (Reuters)

Kenya Wildlife Poaching

Пораст на ловокрадството во Кенија. (Reuters)

Seoul Leeum Gallery

Посетител фотографира во Галеријата Леум во Јужна Кореја. (Reuters)

Ukraine Summer Heat

Жештини во Доњецк, Украина. (Reuters)

21-ви јуни 2012

Posted June 21st, 2012 at 7:10 pm (UTC+0)
Leave a comment

Britain Summer Solstice

Летната рамноденица дочекана во Стоунхенџ. (AP)

India Fire

Пожар во Мумбаи, Индија. (AP)

Indonesia Plane Crash

Авионска несреќа во Џакарта. (AP)

US Hot Weather

Жештини во Вашингтон. (AP)

Macedonia Summer Solstice

Летна рамноденица во мегалитската опсерваторија Кокино кај Старо Нагоричане, Македонија. (AFP)

20-ти јуни 2012

Posted June 20th, 2012 at 6:44 pm (UTC+0)
Leave a comment

Pakistan World Refugee Day

Авганистански бегалци во близина на Исламабад. Денес се одбележува светскиот ден на бегалците. (AP)

Washingon Monument Desks

Уметничка инсталација направена од 857 празни училишни клупи, кои симболично го претставуваат секој американски ученик кој се откажува од школување секој час од секој училишен ден според Бордот за високо образование што ја постави инсталацијата. (Reuters)

Britain Tibet

Момент за молитва и преобмислување за Далај Лама и за Старешината на Вестминстерска катедрална црква Џон Хол во Лондон. (Reuters)

South Korea Taxis Strike

Протест на такси возачите во Јужна Кореја. (Reuters)

 

19-ти јуни 2012

Posted June 19th, 2012 at 6:54 pm (UTC+0)
Leave a comment

Pakistan Transport

Транспорт на сточна храна во Фаисалабад, Пакистан.

New York Robin Hood Tax

Поддршка за т.н „данок на Робин Худ“ во Њујорк. Со предлогот се предвидува да бидат оданочени акциите, дериватите, девизите и обврзниците во обид да се соберат повеќе средстав во федералниот буџет. . (Reuters)

Hong Kong

Хонг Конг. (Reuters)

Spain Unemployment

Демонстрации на поморските работници против економската криза, Севиља, Шпанија. (AFP)

High Park Wildfire

Пожари во Колорадо, САД. (AP)

Indonesia Daily Life

Фабрика за производство на палмово масло во Индонезија. (AP)

Colombia Flamingos

Фламинго резерват во Колумбија. (Reuters)

Lebanon Palestinian Unrest

Либански војник пред палестински камп. Во судирите со војската претходниот ден загина еден палестинец. (AFP)

 

About

Categories

Calendar

June 2024
M T W T F S S
« Jan    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Archives