18-ти јуни, 2012

Posted June 18th, 2012 at 6:52 pm (UTC+0)
Leave a comment

Egypt Election

Прослава на поддржувачите на претседателскиот кандидат на изборите во Египет, Мохамед Морси. Претставниците на Муслиманското братство велат дека нивниот кандидат победил на првите слободни претседателски избори. (Reuters)

Indonesia Papua Tribe Violence

Немири помеѓу папуански племиња во регионот Мимика, Индонезија. (AFP)

Burma Suu Kyi Europe Tour

Ан Сан Су Чи и пеачот на „Ју Ту“, Боно, по пристигнувањето во Даблин, Ирска. (Reuters)

Nepal Protest

Протести на опозиционата Конгресна партија во Катманду, Непал. Тие бараат оставка на непалскиот премиер Бабурам Бахтарај. (AP)

China Ducks

Јата патки во провинцијата Зеџијанг, Кина.

France Portugal Art

Уметничко дело направено од ковано железо и јасмин од португалската скулпторка Жоана Васконцелос, Версај, Париз. (AFP)

15-ти јуни 2012-та

Posted June 15th, 2012 at 6:54 pm (UTC+0)
Leave a comment

Ukraine Euro2012

Обилниот дожд во Доњецк, Украина за кратко го прекина фудбалскиот напревар од Д групата на Европското првенство 2012 помеѓу Украина и Франција.(Reuters)

Read the rest of this entry »

14-ти јуни 2012-та

Posted June 14th, 2012 at 7:44 pm (UTC+0)
Leave a comment

Egypt

Демонстрации во Египет по судската одлуката дека Ахмед Шафик ќе може да учевствува на претседателските избори кои ќе се одржат овој викенд. (Yuli Weeks/VOA)

France Afghanistan

Францускиот претседател Франсоа Оланд им оддава почит на четворицата загинати француски војници во Авганистан. (AP)

Switzerland Suu Kyi European Tour

Ан Сан Су Чи во Швајцарија. Оваа е нејзина прва посета на Европа по 1988 година кога официјално ја прими Нобеловата награда за мир. (AP)

Yemen Fighting

Армиски тенк во близина на јеменскиот град Зинџибар. (Reuters)

China Daily Life

Девојче си игра помеѓу воени статуи, Пекинг, Кина. (AP)

Soccer Euro 2012 Fans

Ирски фудбалски фанови во исчекување на натпреварот Ирска-Шпанија во Гдањск, Полска. (AP)

13-ти јуни 2012-та

Posted June 13th, 2012 at 7:24 pm (UTC+0)
Leave a comment

India Fire

Пожар во една од најголемите фабрики за производство на хартија во Индија. (AFP)

Read the rest of this entry »

12 -ти јуни 2012-та

Posted June 12th, 2012 at 7:07 pm (UTC+0)
Leave a comment

Pakistan Child Labor

Нагина Садик се одмора по напорната работа во фабрика за тули во близина на Исламабад. Денеска се одбележува Светскиот ден против злоупотребата на детскиот труд. (AP)

Read the rest of this entry »

11-ти јуни 2012-та

Posted June 11th, 2012 at 7:48 pm (UTC+0)
Leave a comment

France Tennis French Open

Шпанецот Рафаел Надал ја освои титулата на Ролан Гарос, во финалето тој беше подобар од Новак Ѓоковиќ. (AP)

Read the rest of this entry »

8-ми јуни 2012-та

Posted June 8th, 2012 at 6:55 pm (UTC+0)
Leave a comment

Egypt Protest Message

„Револуцијата продолжува, слобода за Египет, долу воената власт“ порака напишана на песок од страна на демонстрант во Каиро, Египет. (Reuters)

 

 

Nepal Protest

Опозициони демонстранти во Катманду, Непал бараа оставка на премиерот Бабурам Бхатарај. (AP)

 

Israel Palestinians Protest

Припадник на израелските безбедносни сили носи солзавец за време на судирите со палестинските демонстарнти на Западниот Брег. (Reuters)

Bahrain Tweet Protest

Демонстранти во Бахреин бараа ослободување на затворени десничарски активисти кои преку твитер барале оставка на премиерот Калифа бин Салман обвинувајќи го за корупција. (Reuters)

 

 

Shanghai Cow Sculpture

Дете разгледува скулптури, Шангај, Кина. (AP)

 

 Euro 2012 Poland Greece

Со натпреварот Полска Грција отворено Европското првенство во фудбал во 2012 во Украина и Полска. (AP)

 

7-ми јуни 2012-та

Posted June 7th, 2012 at 8:19 pm (UTC+0)
Leave a comment

UN Syria

Протест против сирискиот претседател Башар ал-Асад пред седиштето на ОН во Њујорк. (Reuters)

Read the rest of this entry »

6-ти јуни 2012-та

Posted June 6th, 2012 at 7:47 pm (UTC+0)
Leave a comment

Venus Transit Nepal

Минување на Венера пред Сонцето, Катманду, Непал. (Reuters)

 

Read the rest of this entry »

5-ти јуни 2012-та

Posted June 5th, 2012 at 7:51 pm (UTC+0)
Leave a comment

Queen Jubilee London

Од прославата на дијамантскиот јубилеј на кралицата Елизабета во Лондон - 60 години на тронот. (AP)

 

Read the rest of this entry »

About

Categories

Calendar

May 2024
M T W T F S S
« Jan    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archives