21-ви мај, 2012

Posted May 21st, 2012 at 8:48 pm (UTC+0)
Leave a comment

NATO Summit

Протести во Чикаго.(Reuters)

Yemen Attack

Самоубиствен бомбашки напад во Санаа, Јемен. (Reuters)

Italy Earthquake

Силен земјотрес ја погоди Италија. Најмалку тројца загинати и голема штета по културното наследство. (Reuters)

Philippines Ring of Fire Eclipse

Луѓето од источна Азија, па се` до западниот дел на Калифорнија имаа можност да уживаат во редок природен феномен - затемнување на Сонцето.(AP)

Britain Chelsea Flower Show

Изложба на цвеќиња во Лондон. (AFP)

Azerbaijan Eurovision 2012

Финални подготовки на претставниците на Исланд за Евровизија 2012 , Баку, Азербејџан. (AP)

18-ти мај, 2012

Posted May 18th, 2012 at 7:24 pm (UTC+0)
Leave a comment

US Facebook

Фејсбук на берза! (Reuters)

Nepal Constitution

Членови на малцинската етничка група Таманг демонстрираат за поголеми права пред Собранието во Катманду, Непал. (AP)

Philippines Fire

Прифатен центар за жртвите на пожарот од 11-ти мај во Манила, Филипините. (AFP)

Lebanon Dance

Либански студенти танцуваат во Бејрут. (Reuters)

Poland Soccer

Поглед од небо на Варшава.  Полска, заедно со Украина, ќе биде домаќин на Европското фудбалско првенство во 2012-та. (AP)

China Boss

Модна ревија на Хуго Бос во Пекинг. (AP)

Austria Dog Show

Изложба на кучиња во Салцбург, Австрија. (AP)

India Chimp

Макак се освежува со лубеница во зоолошката градина во Ахмедабад, Индија. (AFP)

 

17-ти мај, 2012

Posted May 17th, 2012 at 7:28 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Greece Olympic Torch"

Предавање на олимпискиот факел. (Reuters)

South Korea Bus Drivers Stirke

Возачи на автобуси во Јужна Кореја бараат поголеми плати и подобри рабпотни услови. (AP)

"Tunisia Italy"

Италијанскиот претседател Џорџо Наполитано се обраќа пред Собранието на Тунис. (AP)

"Sri Lanka War parade"

Од воена парада во Шри Ланка. (AP)

"Georgia Gay Rights"

Инцидент помеѓу активист за права на хомосексуалците и православни христијани во Тбилиси, Грузија. Активисти го одбележуваа Меѓународниот ден против хомофобијата и трансфобијата. (Reuters)

"Japan Auto"

Јапонската економија во подем по речиси едногодишната стагнација. (Reuters)

"London Chelsea Flower Show"

Изложба на цвеќиња во Лондон. (Reuters)

"India Weather"

Исушена бара во источна Индија. (AP)

"Russia"

Последна проверка пред падобрански скок, Ставропол, Русија. (Reuters)

"Thailand Daily Life"

Изложба на кучиња во Банкок. (AP)

"Alabama Daily Life"

Изгрејсонце во Алабама. (AP)

 

 

16-ти мај, 2012

Posted May 16th, 2012 at 7:49 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Germany Occupy"

„Окупирај го Франкфурт“ демонстрираа пред Центаралната европска банка во Франкфурт. (AP)

"UAE"

Поглед на берзата во Абу Даби. (Reuters)

"Greece Olympic Flame"

Олимпискиот факел на Акропол. (AP)

"Uganda DRC Refugees"

Бегалци од Конго пристигнуваат во транзитен камп во Уганда. (Reuters)

"Bangladesh Fire"

Пожар во Дака, Бангладеш. W(Reuters)

"Nigeria Oil Slick"

Нафтена дамка во близина на дива рафинерија во Нигерија. (Reuters)

"Hong Kong Art Fair"

Уметничка инсталација „Минато-иднина“ од кинескиот уметник Чин Чонг, претставена во Хонг Конг. (AP)

"Britain Royals Jubilee"

Прослава во пресрет на дијамантскиот јубилеј на кралицата Елизабета Втора во Лондон. (AFP)

"Cambodia Daily Life"

Поплави во Камбоџа.(AP)

15-ти мај, 2012

Posted May 15th, 2012 at 7:29 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Soyuz"

Руските астронаути Генади Падалка и Сергеј Ревин, заедно со Американецот Џозеф Акаба полетаа од космодромот Бајконур во руското вселенско летало Сојуз. Тие ќе бидат новиот екипаж на Меѓународната вселенска станица. (NASA/Bill Ingalls)

"France Politics"

Смена во Елисејската палата во Париз. (Reuters)

"World's Shortest Man"

Најнискиот човек на планетата Чандра Бахадур Данги (според Гинесивата книга на рекорди висок 54,6 см) го допира океанскиот песок во Сиднеј за прв пат во неговиот живот. (AP)

"Israel Palestinians"

Маскирани Палестинци фрлаат камења врз израелски војници пред армискиот затвор Офер во близина на градот Рамалах. (AP)

"Pakistan NATO"

Цистерни со кои се превезува гориво за потребите на НАТО во Авганистан, паркирани во пристанишниот град Карачи во Пакистан. (AP)

"Poland Soccer Euro 2012"

Се загрева атмосферата пред Европското првенство во фудбал што ќе започне со фудбалскиот натпревар на 8-ми јуни во Варшава меѓу репрезентациите на Полска и Грција, а ќе заврши со финалниот меч во Киев, во јули. (AP)

"Sri Lanka War Parade"

Подготовки за воена парада во Шри Ланка. Парадате е во чест на победата врз бунтовничкото движење на Тамилските тигри. (AP)

"Vietnam Trash"

Депонија во близина на Ханој, Виетнам. (Reuters)

"Germany China Exhibition"

„Заедничко живеење“ дело на кинескиот скулптор Шу Џианг, Дрезден, Источна Германија. (AP)

14-ти мај, 2012

Posted May 14th, 2012 at 7:12 pm (UTC+0)
Leave a comment

"India Burma Refugees"

Бегалци од Бурма во привремен камп во Њу Делхи, Индија. (AP)

"Afghanistan"

Погреб на поранешниот талибански министер Мулави Арсала Рахмани, член на Високиот мировен совет во Кабул. (Reuters)

 

"Britain Aircraft Carrier"

Носачот на авиони „Кралица Елизабета“ во пристаништето Портсмут, Јужна Англија. (Reuters)

"Mexico)

Јукатан без ГМО. Околу 2.000 демонстранти на 8 археолошки локалитети со симултано барање до владата да гарантира дека полустовот ќе остане слободен од генетски модифицирани организми. (Reuters)

"Enterprise"

Транспорт на спејс-шатлот Ентерпрајз од меѓународниот аеродром Џон Ф. Кенеди до Музејот за вселена и воздухопловство во Њујорк. (NASA/Kim Shiflet)

"Lebanon Syria"

Судири помеѓу муслимани сунити и шиити во северниот либански град Триполи. Сунитите го поддржуваат бунтовничкото движење во Сирија, а шиите се наклонети на сирискиот претседател Башар Ал-Асад. (AP)

"Kazakhstan"

Транспорт на руското вселенско летало „Сојуз ТМА-04МА“ до космодромот Бајконур во Казахстан.. (Reuters)

"France Cannes"

65-ти Кански филмски фестивал. (Reuters)

"Ukraine"

Напуштена железничка линија, позната како “Тунел на љубовта“ во градчето Клевен, западно од Киев. (Reuters)

"The Queen Wax Figure"

Нова восочна фигура на Кралицата Елизабета втора во музејот Мадам Тисо во Лондон. Фигурата е поставен по повод нејзиниот дијамантски јубилеј. (AP)

"Italy Soccer"

Јувентус со победата на Аталанта ја освои шампионската титула на Италија по 28 пат. (Reuters)

11-ти мај, 2012

Posted May 11th, 2012 at 7:59 pm (UTC+0)
Leave a comment

Philippines Slum Fire

Пожар во Манила. (AP)

 

 

Grand Prix Diving

Натревар во скокови од отскочна даска во Флорида. (AP)

 

Kiev Alter of Nations

Елементи во облик на јајца украсуваат плоштад во Киев. (Reuters)

 

Philippines South China Sea

Демонстрации пред кинескиот Конзулат во Манила против кинеските бродови кои рибарат во областа. (AP)

 

Giro d'Italia

Шеста етапа на велосипедската трка Џиро Д'Италија

10-ти мај, 2012

Posted May 10th, 2012 at 8:53 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Palestinian Activists"

Палестински активисти во кибернетска поддршка на 1.500 затвореници во израелските затвори. Затворениците бараат подобри услови. (AFP)

"Spain Protest"

Протест против кратењата на образовниот буџет во Шпанија. (Reuters)

"Syria Blast"

Бомбашки напад во Дамаск. (AP Photo/SANA)

"France Spkderman"

Францускиот планинар Алан Робер, исто така познат како „спајдермен“, се искачува на 231-метарската кула во близината на Париз. (Reuters)

"China"

Гимнастички тренинг во Кина. (Reuters)

 

9-ти мај, 2012

Posted May 9th, 2012 at 7:41 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Japan World Markets"

Пад на јапонската берза за 123.34 поени. Азиските пазари паднаа по лошите вести за профитот на американските корпорации и политичките превирања во Грција. (AP)

"Britain Queens Speech"

Во исчекување на говор на кралицата во Лондон. (AP)

"Ukraine Victory Day"

Украински војници во униформи од Втората светска војна за време на парадата за Денот на победа во Киев. (AP)

"Palestinian Children"

Палестински деца со собир ја одбележаа „катастрофата“ од 1948 година, создавањето на Израел. (Reuters)

"Yemen Children"

Кампања против тероризмот во училишта во Јемен. (Reuters)

"Indonesia Russian Plane"

Роднини ја проверуваат листата на патници на исчезнатиот руски авион во Индонезија. (AP)

"India Heat Wave"

Жештини во Индија. (AFP)

"DRC"

Бегалци во Конго. (AFP)

“Ексцентрик“ дело на францускиот концептуалист Даниел Бурен, Париз. (Reuters)

8-ми мај, 2012

Posted May 8th, 2012 at 7:08 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Jordan"

Членови на јордански воен оркестар на отворање на изложба на специјалните воени сили во Аман.(Reuters)

"Italy Turkey"

Италијанскиот премиер Марио Монти на средба со турскиот премиер Таип Ердоган во Рим. (Reuters)

"South Korea Buddha Birthday"

Подготовки за прослава на роденденот на Буда во Јужна Кореја. Роденденот се слави на 28-ми мај. (AP)

"Algeria"

Прослава на независноста во Алжир. (Reuters)

"Lady Gaga"

Лејди Гага на аеродромот Нарита, Токио.(AP)

"Marilyn Monroe"

Поглед на деловите на 8-метарска статуа на Мерлин Монро во Чикаго.(Reuters)

"Spain Sport"

Тениски турнир Мадрид опен во Шпанија. (Reuters)

About

Categories

Calendar

May 2024
M T W T F S S
« Jan    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archives