7-ми мај, 2012

Posted May 7th, 2012 at 7:44 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Russia Putin"

Свечена инаугурација на Владимир Путин за претседател на Русија. Тој даде заклетва на претседателската функција по трет пат. (AP)

"Will Smith"

Вил Смит на премиерата на „Луѓе во црно“ во Сеул, Јужна Кореа. (Reuters)

"Vatican Swiss Guards"

Заклетва на Швајцарската гарда во Ватикан. (AP)

"Indonesia Buddhism"

Свеќи оставени од будистички верници кои го одбележуваат денот на раѓањето, смртта и просветлувањето на Буда. Јава, Индонезија. (AP)

Грчка претседателска гарда пред Споменикот на незнајниот јунак во Атина. (AP)

"Britain Mascots"

Собир на спортски маскоти во Јужна Англија. (Reuters)

"New York Full Moon"

Полна месечина над Светскиот трговски центар во Њујорк. (Reuters)

4-ти мај, 2012

Posted May 4th, 2012 at 7:47 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Egypt Protest"

Демонстрации пред египетското министерство за одбрана. (AP)

"Monaco Solar Ship"

Брод на соларна енергија пристигнува во пристаништето во Монако, по завршување на патувањето околу светот. (Reuters)

"Brazil Lula"

Поранешниот бразилски претседател Луис Инасио Лула да Силва за време на додлеувањето на неколку почесни признанија од неколку универзитети во Рио де Жанеиро. (AP)

"Russia Missile Defense"

Радарска станица како дел од противракетен одбрамбен систем во близина на Москва, Русија. (AP)

"China Blind Lawyer"

Протест пред болницата каде закрепнува слепиот кинески дисидент Чен Гуангчен. (AP)

"Serbia War Crimes"

Српската полиција спроведува уапсен етнички Албанец во Белград. Полицијата уапси 8 лица на југот на Србија, во област претежно населена со етнички Албанци. Петмина од уапсените се осомничени за воени злосторства над Срби во конфликтот во 2001-ва. (AP)

"Finland Hockey"

Светски шампионат во хокеј во Хелсинки, Финска. (Reuters)

 

3-ти мај, 2012

Posted May 3rd, 2012 at 9:14 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Nepal"

Фестивал на кочијата во Непал. (Reuters)

"Bahrain"

Жени во Јемен бараат судски процес за поранешниот претседател Али Абдула Салех. (Reuters)

"Sri Lanka"

Изведувачи на традиционална музика и танци во Шри Ланка. (Reuters)

"Spain"

Засилени мерки на безбедност на средбата на Европската централна банка во Барселона. (Reuters)

"Argentina"

Законодавците во Аргентина расправаат за национализација на најголемата нафтена компанија во земјата. (Reuters)

"Australia Fashion Week"

Австралиска модна недела во Сиднеј. (AP)

"Saudi Arabia"

Заедничка венчавка во Саудиска Арабија. (Reuters)

"Germany Zoo"

Златен лав тамарин во Зоолошката градина во Дуизбург, Геманија. A little Golden Lion Tamarin at the zoo in Duisburg, Germany (AP)

"Hollywood"

Скарлет Јохансон доби своја звезда на Плочникот на славните. (Reuters)

 

 

2-ри мај, 2012

Posted May 2nd, 2012 at 8:12 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Afghanistan Attack"

Терористички напад во Кабул, непосредно по посетата на Барак Обама на авганистанскиот главен град. (AP)

"Burma"

Активистката за демократија Ан Сан Су Чи заедно со други членови дава заклетва во долниот дом на бурманскиот парламент. (Reuters)

"Mauritania"

Бегалски камп во Јужна Мавританија. Повеќе од 320.000 илјади бегалци ги напуштија своите домови од средината на јануари, кога започнаа нередите во Мали. (AFP)

"UAE"

Воена вежба на армиите на Обединетите Арапски Емирати и Франција во пустината на Абу Даби. (Reuters)

"Georgia"

Статуа на велосипед во Тбилиси, Грузија. (Reuters)

"Palestinians"

Судир на израелските сили за безбедност и палестинските демонстранти во близина на градот Рамала. (Reuters)

"Ohio Severe Weather"

Виножито и грмотевица во Хамилтон, Охајо.(AP)

 

May 1, 2012

Posted May 1st, 2012 at 7:52 pm (UTC+0)
Leave a comment

"France Presidential Election"

Претседателскиот кандидат на француската крајна десница Марин ле Пен говори на традиционалниот собир за Денот на трудот во Париз. (AP)

"North Korea China"

Севернокорејски граничари се шегуваат со кинески туристи во близина на кинескиот град Дандонг. (Reuters)

"Cuba May Day"

Илјадници на Плоштадот на револуцијата во Хавана, Куба, по повод на Денот на трудот. (Reuters)

"Bahrain Protest"

Противладини протести во Манама, Бахреин. (Reuters)

"Russia Putin, Medvedev"

На кригла пиво - актуелниот руски претседател Медведев и идниот претседател Путин во Москва. (AP)

"China Wedding"

Традиционална свадбена церемонија во Кина. (Reuters)

20 април 2012

Posted April 20th, 2012 at 9:34 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Bahrain F1 GP Auto Racing"

Mercedes Grand Prix driver Michael Schumacher of Germany steers his car during the first practice session ahead of the Bahrain Formula One Grand Prix at the Bahrain International Circuit in Sakhir, Bahrain. Authorities in Bahrain have stepped up security around the Formula One circuit at the start of the controversial Grand Prix racing weekend. (AP)

"Bahrain Protest"

A protester runs away from tear gas released by riot police during clashes after the rally by Bahrain's main opposition party Al Wefaq in Budaiya, west of Manama. Pro-democracy protesters clashed with police in Manama as the Grand Prix event got underway. (Reuters)

"India Kashmir"

An Indian Jammu and Kashmir Armed Police (JKAP) soldier stands guard in central Srinagar. (AFP)

"North Korea"

A North Korean cameraman carries a ladder past North Koreans gathered on Kim Il Sung Square in central Pyongyang, North Korea, for a rally denouncing South Korean President Lee Myung-bak. (AP)

"Netherlands Marijuana Coffee Shops"

A man smokes five marijuana joints through a contraption with linked tubes in Amsterdam during a protest against a government plan to stop foreigners from buying marijuana in the Netherlands. (AP)

"Sudan"

Sudanese President Omar al-Bashir, left, waves during his speech in Khartoum. (AP)

"Nepal Daily Life"

Nepalese workers stand together at a brick factory in Imadol on the outskirts of Kathmandu. (AP)

"China Environment"

An employee works inside a shell of a wind turbine tower outside the assembly workshop in The Shanghai Electric Windpower Equipment Co., Ltd. in Shanghai, China. (Reuters)

"South Korea Apple iPad"

Baek Sung-min, 23, one of the first buyers of a new iPad tablet computer outside an Apple's reseller shop in Seoul, South Korea. (AP)

"France"
"Germany Soccer"

The UEFA Champions League trophy before the official handover ceremony between UEFA President Michel Platini and Munich's Mayor Christian Ude in Munich, Germany. The Champions League Final 2012 will take place in Munich's Allianz Arena on May 19. (Reuters)

"Russia"
"Britain Giant Puppet"

A giant puppet of a deep sea diver walks along a street in Liverpool, northern England. The diver is one of two giant models forming part of the Sea Odyssey Giant Spectacular happening over the weekend in Liverpool. (Reuters)

"Chad"

Chadian men and boys use a donkey to pull up water, of a quality only suitable for animals to drink, from a well which took twenty men a week to dig by hand, in a wadi near Tchyllah, a desert village in the Sahel belt of Chad, April 19, 2012. (AP)

"Hungary Ballet"

Dancers of the Szeged Contemporary Dance Company perform on the stage of the National theater of Szeged, Hungary, April 19, 2012, during their rehearsal of a premiere for two one-act event of Szeged Contemporary Dance Company. (AFP)

"Italy Private Rail"

The NTV high speed train Italo waits to depart at Rome's Tiburtina railway station, on the occasion of the inaugural trip to Naples, Italy. (AP)

 

19 април, 2012

Posted April 20th, 2012 at 12:24 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Poland Holocaust"

Млади мажи, завиткани во израелски знамиња, пред жичана ограда во логорот Аушвиц за годишниот марш на живите, во Полска. (AFP)

"Taiwan Military Drill"

Група тајвански жени-падобранки по вежба во воздухопловната база Хсинчу. (AFP)

"NASA Discovery"

Спејс шаталот Дискавери е пренесен од носачот на шаталот на НАСА 747 во Музејот за вселена и воздухоловство близу вашингтонски аеродром, во Вирџинија (NASA/Bill Ingalls)

"Space Shuttle Discovery Enterprise"

Спејс шаталот Дискавери и спејс шаталот Ентерпрајз се среќаваат „нос со нос“ пред Дискавери да го замени Ентерпрајз во музејот. (NASA/Smithsonian Institution/Carolyn Russo)

"Britain Swimming"

Мексико за време на техничка тимска рутина на синхронизирано пливање во Олимпискиот парк во источен Лондон. (Reuters)

"Nepal"

Танешвар Гурагаи врти кошаркарска топка на четка за заби точно 22.41 секунди за поништување на Гинисовиот рекорд од 13.5 секунди, во Катманду, Непал. (Reuters)

"Germany Art Exhibition"

Уметничко дело од британскиот уметник Антони МекКол во Музејот Хамбургер Банхоф во Берлин, Германија. (AP)

"China Bees"

Помошничка помага да се држат пчелите подалеку од лицето на пчеларка чие тело е покриено со пчели која сака да го урне светскиот рекорд во Кина. Покриена е со 33.1 килограми на пчели. (Reuters)

"Scotland Parade"

Харис Риордан игра со чадор на парада за добредојде на војници во Форфар, Шкотска. (Reuters)

 

 

9-ти април, 2012

Posted April 9th, 2012 at 7:09 pm (UTC+0)
Leave a comment

FRANCE-ELECTIONS

Почеток на официјалната претседателска изборна „битка“ во Франција (AFP)

US Fire Fighters

Пожарникарски поздрав, после битката со огнот во Филаделфија. (AP)

Yemen

Поплава во Санаа, Јемен (Reuters)

Slovakia Easter Festivities

Велигденско празнување во околината на Братислава, Словачка. (AFP)

Italy-Pope Easter

Верници носат транспаренти со „насмеани лица“ за на Велигден во Рим, Италија. (AFP)

Nepal Hindu Festival

Хинду фестивал во околината на Катманду, Непал (AP)

Germany Monkey

Новороденче од гибон во зоолошката градина во Бремен, Германија. (AFP)

April 6, 2012

Posted April 6th, 2012 at 6:50 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Bosnia War Anniversary"

11,541 црвени столчиња во Сараево на денот на одбележувањето на 20-та годишнината од босанската војна. (Reuters)

"India Dalai Lama"

Далај Лама во Индија. (AP)

"North Korea"

Приредба пред споменикот на Ким Ил-Сунг во Пјонгјанг, Северна Кореја. (Reuters/KCNA)

"France Tramway"

Четири нови трамвајски линии во Монтпелие, Франција. (AFP)

"Taiwan Oil Fire"

Пожар во нафтена постројка во Тајван. (Reuters)

"Croatia Easter Eggs"

Велигденска уметничка инсталација, Грабовница, Хрватска. (Reuters)

"UAE Desert Challenge"

Автомобилската трка Пустински предизвик во Абу Даби. (AFP/2012 FIA World Cup)

April 5, 2012

Posted April 5th, 2012 at 6:54 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Mideast Israel Palestinians Easter"

Католички свештеници на служба во Црквата на Светиот Гроб, во стариот дел на Ерусалим, каде се верува дека бил погребан Исус Христос. (AP)

"Indonesia Hindu Festival"

Хинду верник, Северна Суматра, Индонезија. (AP)

"Bangladesh Economy"

Момче на сплав од бабмусово дрво, Бангладеш. (AFP)

"Russia Weather"

Стража пред Споменикот на незнајниот јунак во Москва. (AP)

"South Korea Battleship"

Актерката Бруклин Декер на премиерата на филмот„Воен брод“ во Сеул, Јужна Кореја. (AP)

"Japan Cherry Blossoms"

Фестивал на црешовиот цут, Токио, Јапонија. (AP)

"Kyrgyzstan Fashion"

Недела на модата во Бишкек, Киргистан. (Reuters)

About

Categories

Calendar

July 2024
M T W T F S S
« Jan    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Archives